Hukuksal eşitlik, barış ve demokrasinin yanında olmaya davet ediyoruz!

0
169

Garip Dede Dergahı yönetim kurlu imzasıyla kamuoyuna yazılı bir açıklama yaparak “herkesi duyarlı olmaya, Alevi örgütlenmelerine ve cem evlerine sahip çıkmaya, tüm halkları farklılıkları ile bir arada olmaya, kalıcı, sürdürülebilir etkili mücadele”ye çağırdı. 

“BASIN VE KAMUOYUNA

17.08.2016 Çarşamba günü saat 21.30 civarında Dergâhımıza yönelik olduğunu düşündüğümüz silahlı bir saldırı gerçekleştirilmiştir.

Dergâhımız; Alevi vatandaşlarımızın inanç ve ibadetlerini yaptığı, cenazelerini kaldırdıkları kutsal bir yer, O gün yine kadın, çocuk, yaşlı, gençlerin yoğun olarak bulunduğu yaşam alanına yönelik henüz nedeni ve faali belli olmayan çirkin bir silahlı saldırı gerçekleştirilmiştir. Olay anında yüzlerce canımız inancına yakışır şekilde sağduyu ve ferasetli davranarak kaos, kargaşaya karşı duyarlı dikkatli ve özenli olmayı başarmıştır.

Bizler günlük yaşamda ayrımcılığa, eşitsizliğe maruz kaldık, kimliğimize duyulan rahatsızlık, inancımıza yönelik her türlü asimilasyon, eşit yurttaşlık taleplerimize yaratılan bahaneler, engeller ve yüzleşmeye duyulan nefret biz Alevileri yaygınlaşan mezhepçi, gerici, Fetöcü kuşatmanın hedefine koymuştur. Bu Gergin sosyolojik fay hattının derinleşmesi ve kırılması için yapılan provokasyonlar Çorum, Maraş, Sivas, Gazi ve Gezi ye benzer katliamların bilincimize enjekte etme gayreti olduğunu düşünüyoruz.

15 Temmuz öncesi 40 yıllık bir FETÖ projesi; ezilen, yok sayılan, işçi, emekçi, köylü halkı hedef alarak emelleri için devşirdi, gasp etti çocukların beyinlerini yıkayarak kendilerine biat ettirdi. Bu robotlar ülkemizin tüm kademesine sızdırılarak, kimliksiz, kişiliksiz, gizlenerek Sünnilerin kendilerini gerçek Sünni, Alevilerin kendilerini gerçek Alevi hissetmesine engel olmuşlardır. Morfinli uyuşmuş bir nesil yetiştirmeyi başaran bu proje farklı inançtaki farklı kimlikteki tüm halkları korku bloğuna hapsetmeyi de başarmıştır.

Ve 15 Temmuz 2016 günü tüm ülke vatandaşları olarak Alevilerde işgale dur demiştir. İşte bu tavır ve birlikteliğe zarar verilebilecek provokasyonlara karşı herkesi duyarlı olmaya, Alevi örgütlenmelerine ve cem evlerine sahip çıkmaya, tüm halkları farklılıkları ile bir arada olmaya, kalıcı, sürdürülebilir etkili mücadele ile hukuksal eşitlik, barış ve demokrasinin yanında olmaya davet ediyoruz.

SAYGILARIMIZLA

GARİP DEDE DERGÂHI
YÖNETİM KURULU

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here