Bildiriye imza atan 4 akademisyene adliye önünde destek

0
112

DAVA ÖNCESİ AÇIKLAMA YAPTILAR
Dava öncesi akademisyenlerle dayanışmak ve duruşmayı takip etmek için Paris Descartes Üniversitesi, Avrupa Irkçılık Karşıtı Hareketler Topluluğu, Bürüksel Özgür Üniversitesi, Uluslararası Sağlık Politikaları Birliği ve Ulusal Hekimler Birliği’nden temsilciler ve akademisyenler de Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na geldi. Adliye önünde yapılan açıklamada akademik özgürlük ve ifade özgürlüğünü savunmak adına burada olduklarını belirten grup, barış istemenin yargılanamayacağını dile getirdiler. Yargılanan akademisyenler Yrd. Doç. Esra Mungan, Yrd. Doç. Muzaffer Kaya, Doç. Kıvanç Ersoy ve Yrd. Doç. Meral Camcı’nın da bulunduğu grup daha sonra duruşmanın yapılacağı İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gittiler.

DURUŞMA ERTELENDİ
Önceki celse mahkeme heyeti, suç vasfının değişerek TCK’nın 301’inci maddesinde düzenlenen, “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, kurum ve organlarını aşağılama” suçu kapsamında kalma ihtimali nedeniyle Adalet Bakanlığı’ndan izin alınması için yargılamanın durdurulmasına karar vermişti. Bakanlıktan henüz cevap gelmediğini belirten mahkeme heyeti, cevabın beklenmesi için duruşmanın Aralık ayına ertelenmesine karar verdi.

OLAYIN GEÇMİŞİ
Türkiye ve yurtdışından 89 üniversiteden 1128 akademisyenin imzaladığı “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiride imzası bulunan ve haklarında soruşturma açılan Yrd. Doç. Esra Mungan, Yrd. Doç. Muzaffer Kaya, Doç. Kıvanç Ersoy ve Yrd. Doç. Meral Camcı, aynı bildiriyi tekrar yayınlayarak “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan tutuklanmış, 40 gün cezaevinde kaldıktan sonra, 22 Nisan’da yapılan ilk duruşmada tahliye edilmişlerdi. 4 akademisyen hakkında 1,5’ar yıldan 7,5’ar yıla kadar hapis cezası isteniyor.
Ümit TÜRK / İstanbul DHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here