Şırnak Cezaevi’nde yangın: 1 mahkum hayatını kaybetti

0
125

Şırnak’ta Yeşilyurt mahallesinde bulunan Şırnak T tipi Cezaevi’nde akşam saatlerinde çıkan yangında 1 mahkumun yaşamını yitirdiği, 1 mahkumun da yaralandığı belirtildi. İtfaiyenin müdahalesiyle söndürülen yangında 10 infaz koruma memuru da dumandan etkilendi.

Yeşilyurt mahallesi Rezuk caddesinde bulunan Şırnak T Tpi Ceza ve İnfaz Kurumu’nda bu akşam saat 19.30 sıralarında belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Yangna ilk önce cezaevinde görevli infaz koruma memurları müdahale ederken, daha sonra iitfaiye ekiplerinin müdahalesi ile yangın söndürüldü.

Elektrik kontağından çıktığı değerlendirilen yangında ilk belirlemelere göre 1 mahkum yaşamını yitirirken, 1 mahkum da yaralandı. Yangına ilk müdahaleyi yapan 10 infaz koruma memuru yoğun dumandan etkilendi. Cezaevi çevresi güvenlik kordonuna alınırken, yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.

Dicle Haber Ajansı (DİHA) ise, sokağa çıkma yasağının devam ettiği Şırnak’ta mahkumların uzun süredir aileleri ile görüştürülmemesi üzerine isyan çıkardıklarını öne sürdü

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü ise, cezaevi yönetiminin ve Cumhuriyet Başsavcısı’nın kendilerine yanıt vermediğini, Adalet Bakanlığı aracılığıyla Cumhuriyet Başsavcısı’na ulaşılmaya çalışıldığını söyledi.

Şırnak cezaevinde çıkan yangında ölü ve yaralı haberleri alıyoruz.
Geçmiş tecrübelerden kaynaklı endişemiz oldukça yüksek.

— Ferhat Encu (@FerhatEncu) September 28, 2016

Encü, Twitter’dan paylaştığı mesajında “Şırnak Cezaevi müdürü telefonlarımıza çıkmıyor. Orada bulan bir personel bilgi veremiyorum deyip duruyor. Durum ciddi” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here