TV ve radyoların kapatılması Kadıköy’de protesto edildi

0
137

Televizyon ve radyo kanallarının kapatılmasını protesto etmek isteyen Birleşik Haziran Hareketi ve CHP Gençlik Kolları üyeleri Kadıköy İskele Meydanı’nda bir araya geldi. “Özgür basın  susturulamaz”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarının atıldığı eylemde “Susturamazsınız” yazılı pankart açıldı. Alkışlarla devam eden eyleme CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, CHP eski İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, kapatılan kanal ve radyoların çalışanları ile birlikte çok sayıda yurttaş katıldı.

Birleşik Haziran Hareketi Yürütme Kurulu Üyesi Burak Yücel son 10 gün içerisinde muhalif televizyon ve kanalların kapatılmasını şu sözlerle eleştirdi: “Bir darbenin amacı olan her şey şu an bu ülkede yapılıyor. Halktan neyi saklamak istiyorlarsa istesinler başaramayacaklar. İşçinin emekçinin hakkının yenildiğinin bilinmesini istemiyorlar. Kadın cinayetleri, tecavüzler bilinmesin istiyorlar. Bu kanallar ve radyolar onurlu dürüst haber yapıyorlardı. O yüzden kapatıldılar. Bizler bu kanalların yanında olacağız.”
Internet üzerinden canlı yayının yapıldığı eylemde kapatılan kurumların temsilcileri konuştu.

İlk sözü İMC TV çalışanı Candan Yıldız aldı. Yıldız, birlikte ortak ses çıkarmaya devam edeceklerini belirterek, “Baskınlara karşı  alanları forum alanlarına dönüştüreceğiz. Oralarda buluşacağız. Haber alma hakkı, yemek içmek gibi bir şey. Amacımız ana akımın ırkçı, cinsiyetçi, militarist söylemlerini törpülemekti. Biz hak haberciliğini savunduk. Siz güçlü olabilirsiniz ama biz haklıyız. Susmayacağız” dedi.

YÖN Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mansur Kılıç, 23 yıl önce türküler her yerde şiarıyla yayına başladıklarını söyleyerek, “Özgür düşünce ortamını geliştirmeye katkıda bulunmak ana yayın ilkemiz oldu. Türküler her yerde dedik, Anadolu ezgilerini herkese duyurduk. Radyomuzu kapatma kararı kaldırılana kadar nöbete devam edeceğiz. 23 yıldır yaptığımız her şeyle gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Özgür Radyo Genel Yayın Koordinatörü Derya Okatan bugün yaşadığımız şeylerin demokrasi ile diktatörlüğün, yalanla çirkinin bir savaşı olduğunun altını çizdi. Okatan, “Kapatılan tüm kanal ve radyoların mallarına el konuldu. 21 yıllık emeğimize el konuldu. Bizim umudumuz, direnişimiz devam ediyor. Son yayınlarımız bunun göstergesidir. Yeniden yayına başlayacağız. Asıl sorumluluk dinleyicilere düşüyor. Yurttaşlar kendi sesine daha çok sahip çıkmalıdır” ifadelerini kullandı.

TV 10 Yönetim Kurulu Başkanı Veli Büyükşahin ise şöyle konuştu: “Biz 6’ncı yılımıza giriyoruz. Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan Alevilerin sesi olduk. Gerçekten laik bir Türkiye’nin yaşatılmasını savunduk. Bizim her kameramızın rengi farklıdır çünkü biz sermaye grubuna dayanmıyoruz. Onları Alevi yurttaşların verdikleri ile aldık. TV 10’u kapatmak Alevilerin ağzına bant vurmaktır. Deyişlerini susturmaktır. Semahları durdurmaktır. Gelin canlar bir olalım.”

Hayatın Sesi TV Editörü Meltem Akyol, “Onlar odaları mühürledikçe bizler meydanlarda konuşacağız. Bizler milli güvenliği tehdit ediyormuşuz. Soma’yı, Roboski’yi, katledilen, tacize uğrayan kadınları görmeyelim, duymayalım, yazmayalım istiyorlar. Kendi havuz medyaları gibi haber yapalım istiyorlar. Sur’da Cizre’de Nusaybin’de olanları anlatmayalım istiyorlar. Mallarımızı TRT’ye devrettiklerinde susacağımızı mı zannediyorlar? Onlar giderken canlı yayında olacağız” dedi.

BirGün gazetesinden Barış İnce ise, “Faşizm  bizim üzerimize saldırıyorsa  omuz omuza mücadele  etmeliyiz. Saray rejimi baskılarını  artıracak.  Televizyonların  çoğunu ele geçirdiler. Doğruların açığa çıkmasından korkuyorlar” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here