SOS: Halepli çocuklar intihara teşebbüs ediyor

  0
  141

  Birbiri ardına silahların, bombaların patladığı Halep’te çok sayıda çocuğun depresyonda olduğu açıklandı. SOS Çocuk Köyü’nün acil yardım koordinatörü Katarina Ebel, “İntihar etmek isteyen bir çocuğun yaşı daha 12 bile değildi” açıklamasını yaptı.

  Passauer Neuen Presse gazetesine konuşan Ebel, “Şu ana dek çocukların kendilerini öldürmelerini hep önleyebildik. Kendilerini yere atıyorlar, ağızlarını açıp gözlerini ve kulaklarını kapatıyorlar” dedi.

  Ebel, “Ancak her gün ‘daha fazla çekmektense ölürüm daha iyi‘ diyen çocuklar var. Yaşadıkları derin çaresizlik onları kendileri ve diğerlerine karşı saldırganlığa sevk ediyor” şeklinde konuştu. Ebel, çocukların çoğunun hiç uyumadığını ya da kabuslar gördüğünü, gün boyu da çok yorgun olduklarını kaydetti.

  Güvenlerini geri kazanmaları için çaba veriliyor

  SOS Çocuk Köyü, Suriye’deki her kurumda psikolog ve sosyal görevlileri bulunuyor. Ebel, bu görevlilerin tek tek çocuklarla konuşup onların travmalarını yenmelerini ve güvenlerini geri kazanmalarını sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

  Syrien Manbij bei Aleppo Frau mit Kindern zwischen Trümmern (Reuters/R. Said)

  Bazen yaşananlar çok uç noktalarda olduğu için başarı sağlanamadığını da kaydeden Katarina Ebel, “Bir çocuk ailesinin öldüğünü, enkaz içine gömüldüğünü, evinin yok olduğunu gördüğünde, güven duygusu uzun süre yok oluyor” dedi.

  Ban: Ölenlerin dörtte biri çocuk

  BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Halep’te eylül ayında başlayan Suriye ve Rus kuvvetlerinin hava saldırılarında 500 kişinin öldüğünü, bunların dörtte birini çocukların oluşturduğunu kaydetti.

  New York’taki BM Genel Kurulu’nda konuşan Ban, 2 bin kişinin ise yaralandığını söyledi.  

  © Deutsche Welle Türkçe

  EPD/dpa, BS/GA

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here