Ayla Akat Ata ile bir grup yurttaş gözaltına alındı

0
144

Amed Belediyesi yönelik yapılan hukuksuzluğu protesto eden yurttaşlara polis saldırdı. KJA Dönem Sözcüsü Ayla Akat Ata’nın içinde bulunduğu bir grup gözaltına alındı

Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Fırat Anlı ile Gültan Kışanak’ın dün akşam saatlerinde polisler tarafından gözaltına alınmasının ardından ablukaya alınan belediye binası önünde sabah saatlerinden itibaren bir araya gelmeye başlayan halka, polis müdahale etti. İradelerine yönelik uygulamaya tepki gösteren halkı belediye önünden dağıtmaya çalışan polislere, halk tepki göstererek belediyenin karşısında bulunan çay ocağına geçerek bekleyişini sürdürdü.

Halkın bekleyişi sürüyor

Bir süre sonra buraya da gelen onlarca polis, yurttaşları dağıtmaya çalıştı. Bunun üzerine bir yurttaş, polise “Halk halk diyorsunuz. Halkın iradesi diyorsunuz. Biz halk değil miyiz” diyerek tepki gösterdi. Yurttaşın çıkışı üzerine gözaltı yapmak isteyen polislere, çay ocağındaki diğer yurttaşların müdahalesi polis gözaltısı engellendi. Belediye binası önündeki polis ablukası ve tüm baskılara rağmen halkın bekleyişi devam ediyor.

Ata gözaltına alındı

Yurttaşların direnişi devam ederken polis halk defalarca tazyikli su ile saldırmasına rağmen buradan ayrılmazken, polis belediye önünde, Ali Emiri Sokak ve Dağkapı’ya giden yolda toplanan halka tazyikli su ile saldırdı.  Polisin müdahalesi sırasında Kongreya Jinên Azad (KJA) Dönem Sözcüsü Ayla Akat Ata’nın da aralarında bulunduğu bir grup gözaltına alındı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here