Bajar İstanbul’da konser verecek

0
153

Adana Film Festivali’nden sonra Altın Portakal’da da En İyi Müzik Ödülü’nü alan Bajar 2 Kasım’da KadıköySahne’de dinleyicileriyle buluşacak.

2016 yılı Altın Portakal En İyi Müzik Ödülü’nü “Babamın Kanatları” filmine yaptığı müzik ile Bajar aldı. Bajar adına ödülü alan Burak Korucu, Bajar grubunun, tıpkı “Babamın Kanatları” filmi gibi ana akım sinemanın ve medyanın görmediği hikâyeleri ele aldığını vurguladı ve “Fırat suyu Marmara’ya karıştı artık, bunun üzerine daha fazla düşünmemiz lazım” dedi.

Bajar, “Babamın Kanatları” filminin müziklerini yaparken kendi albümlerinde yer alan “Fırat suyu Marmara’ya karıştı” ve “Emele” adlı şarkılarının temel cümlesine odaklanmış: “inşaatlar yapıyorum ama benim kalacak bir evim yok.

Bajar, 2007 yılından bu yana müzik yapıyor. Albümlerinde ağırlıkla “şehir ve göç” temalı kendi şarkılarına yer veren Bajar, filmin konusunun kendi işledikleri temalara yakın olması nedeniyle bu filme müzik yapmayı istediklerini, ancak bazı noktalarda da zorlandıklarını dile getiriyor.  Film, senaryo ve kurgu itibari ile ajitatif bir dilden ve kolay trajedi kodlarından uzak kalarak konuyu iş cinayetleri ve kan parası çizgisinde tuttuğu için, müziklerde de aynı yol izlendi. Kolay etkileşen alışılmış ana akım film ve dizi müziği yaklaşımından uzak duruldu ve film müziğinin soundu, ritm ve elektronik müzik üzerine kurulurken, ambiyans sesleri muhafaza edildi. Filmde, yönetmen Kıvanç Sezer’in de yönlendirmesi ile tasarruflu bir müzik kullanımı tercih edildi. Şehir, inşaat, ölüm, göç, inşaat işçisi İbrahim’ in yaşadıkları ve düşünceleri, müziklerdeki temel çıkış noktalarını oluşturdu.

Bajar, film müziğini şöyle değerlendiriyor; “Müziğin minimal kullanımı, entelektüel bir estetik tercihten çok, temel tuzaklardan kaçma çabasının bir sonucu olarak görülebilir. Sonuç olarak müziklerde yoğun bir ruh, düşünce ortaya çıktı ve ortam sesleri buna önemli bir  katkıda bulundu. Final jeneriğinin güçlü, ve isyankar olması, Bajar’ ın iş, emek, sömürü vs. konularına genel yaklaşımını ortaya koyuyor.”

Bajar son albümü Hoşgeldin’i 2012 yılında çıkarttı. (KÜLTÜR SERVİSİ)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here