Türkiye, eğitim endeksinde sondan dördüncü oldu

0
132

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz AKP’nin 14 yıllık eğitim politikalarıyla övünürken, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü Türkiye açısında pek de iç açıcı olmayan bir rapor yayınladı.

‘2016 Tek Bakışta Eğitim’ isimli rapora göre Türkiye, 38 OECD üyesi ülke arasında 35. sırada yer alarak eğitim endeksinde sondan dördüncü oldu. OECD’nin eğitim endeksinde, Finlandiya listede ilk sırada yer alırken, Estonya, Danimarka, Polonya ve Avustralya sırayla onu izledi.BBC Türkçe’den Dilan Gözlügöl’ün haberine göre; sondan dördüncü sırada yer alan Türkiye’yi Güney Afrika, Brezilya, Meksika takip etti.

OECD üyesi ülkelerin karşılaştırıldığı raporda, Türkiye’de ortalama eğitim görme süresi OECD ortalamasının da gerisinde kalarak 16.9 yıl olarak tespit edildi. Türkiye’de 25-64 yaş arası lise mezunlarının oranı ise, yüzde 36. Bu oran, yüzde 76’ya ulaşan OECD ortalamasının oldukça gerisinde ve en düşük sıralamalardan biri.

OECD’nin raporunda, eğitimdeki cinsiyet ayrımının “öğrencilerin çalışma alanlarına da yansıdığı” da belirtildi. (HABER MERKEZİ)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here