Akdeniz’de enerji koridoru yapılıyor

0
100

Türkiye’nin Rusya ile yaptığı anlaşmaların ardından enerji değişikliği ile Akdeniz’de enerji koridoru uyarısı yapan Mersin Üniversitesi Kamu Yönetim Bölümü Öğretim üyesi Ergüzeloğlu Kilim, enerji anlaşmalarının merkezinde ise İskenderun, Adana ve Mersin’in olacağını kaydetti

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin verdiği tavizler sonucu Rusya ile ilişkileri düzelmesinin ardından Rusya ve Türkiye arasında yapılan anlaşmalar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Moskova’nın Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklama ile ortaya çıkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e gönderdiği “özür mektubu” sonrası yeniden düzelen ilişkiler, 10 Ekim’de İstanbul’da ev sahipliği yapılan 23. Dünya Enerji Kongresi’nde Erdoğan ile Putin arasında gerçekleşen görüşme sonrası Türkiye ile Rusya arasında “Türk Akımı Projesi” anlaşmasının imzalanmasını beraberinde getirdi.

Dış politika ile bağlantılı

Daha kongre devam ederken Rusya’ya verilen bir diğer rüşvet ise Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesine hazırlanan yeniden çevre planında yer verilmesi oldu. Akkuyu Nükleer Santrali’ne onay verir nitelikteki bu karar ile birlikte İskendur’un körfezinden başlayarak Akdeniz hattı boyunca uzanan kimi HES, termik santral projelerinde de hızlanma sözkonusu. Mersin Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Esra Ergüzeloğlu Kilim’e göre ise, kurulması planlanan HES ve termik santraller ile buna benzer projelerin tümü ekolojik felaket anlamına geliyor.

Projeler hızlandırılıyor

Planlanan bu enerji yatırımlarının Ortadoğu politikalarıyla yakında bağlantılı olduğunu vurgulayan Kilim, Türkiye’nin Rusya ve Suriye ile ilişkileri düzeltmeye yönelik dış politikada değişikliğe gitmesinin bir nedeninin de bu enerji geçiş hattı olduğunu ifade etti. Kilim, “Bu hattın liman kenti olması ve kurulumu planlanan nükleer santral ve bununla bağlantılı olarak HES ve termik santraller, bölgenin nasıl bir enerji koridoru yapılmak istendiğini gösterir nitelikte” dedi. Başta Suriye ve Irak olmak üzere bugün tüm Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin enerji politikalarından ayrı ele alınamayacağına söyleyen Kilim, önümüzdeki dönemde Akkuyu Nükleer Santrali ile Mersin ve İskenderun limanları merkezinde bu tartışmaların daha da alevleneceğini kaydetti.

Merkez İskenderun, Adana ve Mersin

AKP’nin iktidara gelmesi ile birlikte ilk iş olarak daha önce askıya alınan nükleer santral projelerini hayata geçirmeye çabaladığına işaret eden Kilim, her ne kadar Türkiye’nin adı ‘nükleer enerji üreten ülkeler’ arasına yazdırılmak istense de petrol, doğalgaz, elektrik ve buna benzer enerji ürünlerin pisliğinin Türkiye’de bırakılacağına dikkat çekti. Kilim’e göre enerji yatırımları sözkonusu bu projelerle de sınırlı kalmayacak. Hali hazırda Adana-Yumurtalık mevkiinde hayata geçirilen termik santral projelerinin olduğunu hatırlatan Kilim, büyük ölçekte yürütülecek enerji anlaşmalarının merkezinde İskenderun, Adana ve Mersin’in olacağını kaydetti.

MERSİN / DİHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here