Evin: Haber de gazetecilik de yaşayacak

0
140

OHAL kapsamında iki yeni KHK ile daha önce kapatılan ve bu alınan kararla ikinci kez kapısı mühürlenen Özgür Gündem Gazetesi ile Azadiya Welat, DİHA ve JINHA’nın yanı sıra birçok yayın kuruluşun kapatılmasına tepkiler büyüyor. Gazeteci Mehveş Evin, ‘Öyle ya da böyle, haber de gazetecilik de yaşayacak, bitmeyecek’ dedi

Olağanüstü Hal, (OHAL) kapsamında iki yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile başta daha önce kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin bulunduğu bina mühürlenmesine rağmen yeni alınan KHK’ler ile ikinci kez mühürlenmesi ve Dicle Haber Ajansı (DİHA), Jin Haber Ajansı (JINHA), Azadiya Welat olmak üzere birçok yayın organının kapatılmasına tepki devam ediyor. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan gazeteci Mehveş Evin, Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü ve EHP Genel Başkanı Sibel Uzun Bütün bunların hukuksuz olduğunu belirtti. Yapılanları başkanlık sisteminin ön hazırlığı olduğunu ifade eden Uzun, “Özellikle JINHA gibi bir kadın ajansına yönelik kabul edilemez” diyerek bu saldırılar karşısında birlik olması gerektiği mesajı verdi.

‘KHK faşizmin yasallaşmış ifadesidir’

Meclisin OHAL ile birlikte devre dışı kaldığını dile getiren Göllü ise, “Bir gece yarısı yayınlanan KHK ile dergiler, gazeteler ve ajanslar kapatılıyor. Öğretmenler ve öğretim üyeleri meslekten ihraç ediliyor. Üniversite rektörlerinin belirlenme sürecinde seçim uygulaması kaldırıldı. Yapılan bütün uygulamalar işçi sınıfı ve ezilenlere dönük faşizmin geldiği noktadır” dedi. Şimdi her zamankinden daha fazla örgütlenmeleri gerektiğini söyleyen Göllü, “KHK faşizmin yasallaşmış ifadesidir. Demokratik haklar ve emeğin tarihsel kazanımları yağmalanıyor. Şimdi her zamankinden güçlü bir şekilde örgütlenmeyi büyütmeli ve faşizme karşı direnişi örgütlemeliyiz. Tarihsel bir dönemdeyiz. Bugün aldığımız olumlu ve olumsuz tutumlar geleceğimize ışık tutacak” diyerek birlik çağrısında bulundu.

‘Tamamen susturulmaya çalışılıyor

Kapatılmalara tepki gösteren Gazeteci Mehveş Evin ise, “Darbe girişimi, tam da Erdoğan’ın ifade ettiği gibi ‘Allah’ın bir lütfu’ oldu. Zira başka türlü anayasayı çiğneyerek bu yayınları susturmak çok zor olacaktı” dedi. Muhalif medyanın tamamen susturulmaya çalışıldığını dile getiren Evin, “Yeni dönemin öncekilerden de daha fazla hukuksuzluk, şiddet, kaosla yüklü olacağının kanıtı. Aynı zamanda, mevcut rejimin çaresizliğinin. Aralarında pek çok yerel yayının da bulunduğu, çoğunlukla Kürt halkının ve sol kesimlerin takip ettiği yayının kapatılması, meselenin ne cemaat ne de darbe girişimi olduğunu, Suriye savaşı başta olmak üzere Türkiye genelindeki her alandaki tartışma ve farklı görüşlerin hedef alındığını anlatıyor” diye konuştu.

‘Gazetecilik yaşayacak’

Kapatmaların devam edeceğini ve laik/demokrat yayın organlarına sıra geldiğini ifade eden Evin, “Muhalif yayıncılığın susturularak gazetecilerin işsiz bırakılması, en çok halkı etkileyecek. Çünkü haber alma hakkı engelleniyor” dedi. Halkın bir bölümünün tümden sesinin kesilmek istendiğine değinen Evin, “AKP rejimi neyin duyulmasını, bilinmesini istemiyor? Ve neden?” diyerek kapatılan basın yayın organları çalışanlarının yanında olduklarını söyledi. Evin son olarak “Öyle ya da böyle, haber de gazetecilik de yaşayacak, bitmeyecek.”

Kaynak: ANF

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here