Tel Afer sancısı

  0
  152

  Türkiye’nin karşı çıkmasına aldırış etmeyen İran destekli Haşdi Şabi, IŞİD’in Irak-Suriye bağlantısını kesmek için Tel Afer’e operasyona başlatmıştı. Haşdi Şabi güçleri ilerliyor. Irak ordusu ile birlikte Tel Afer’e operasyon yapan Haşdi Şabi’nin Türkmen Komutanlarından Ahmet Aslan, “DEAŞ’ın Irak ve Suriye bağlantısını kesmek için herekete geçildi. Geyyara bölgesinden Telafer’e doğru operasyon yapılıyor. Baya bir ilerledik. Bağlantıyı kesmemizin amacı DEAŞ’ın Telafer’den Suriye’ye geri çekilmesini engellemek. Bir diğer neden ise DEAŞ’ın Suriye’den Irak’a takviyesini kesmek. Şimdi bunun için kuşatma harekatı yapılıyor” dedi.

  Bu arada Haşd-i Şabi’nin sosyal medyadan yaptığı paylaşımda ise Türkiye bayrağının üzerine postalıyla basan bir asker yer aldı. Paylaşımda “Türkiye Haşd-i Şabi’nin ayakları altındadır. Haşd-i Şabi Musul’a ve Telafer’e girecek” ifadesi kullnıldı.

  Sert açıklama

  Haşdi Şabi Kerkûk Güçleri Sözcüsü Hacı İmad Ali de, “Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Heşd El Şebî’ye ilişkin söylemleri doğru değildir. Erdoğan’ın söylemlerini kabul etmiyoruz. Erdoğan kendi içerisindeki yenilgi ve kırılmasını gizliyor ve Irak’ın kutsal topraklarına saldırıyor. Bizim açımızdan bu yurttaşların Kürt olması, Sünni ya da Şii Arap olması önemli değil. Erdoğan Sünni mezhebindeki yurttaşlara baskı yapıldığını söylüyor fakat bu söylemler gerçeklikten uzaktır. Erdoğan bu söylemleri Irak içerisindeki karışıklıkları derinleştirmek ve fitne ateşini gürleştirmek için kullanıyor… Her gün onlarca asker öldürülüyor. Bu yenilgi ve kırılmanın üstünü örtmek için Irak’ın kutsal topraklarına saldırıyor” dedi.

  Musul kentine bağlı ve ağırlıklı olarak Şii Türkmenlerin yaşadığı Tel Afer’i AKP yönetimi kırmızı çizgi olarak görüyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, en son 29 Ekim’de Haşdi Şabi operasyonu haberleri üzerine “Telafer meselesi, bizim için hassas bir konu. Telafer’de bir defa biz bu işe kesinlikle sıcak bakmayız” demişti. TEL AFER

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here