Başbakanlıktan uluslararası ‘dezenformasyon’ duyurusu!

0
130

Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü, Kürt siyasetine yapılan darbeye uluslararası kamuoyundan gelecek tepkileri azaltmak için uluslararası basına yönelik bir duyuru yayınladı.

Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü, Kürt siyasetine yapılan gece yarısı darbesine gelecek tepkileri azaltmak için uluslararası basına yönelik bir duyuru yayınladı. Türkiye’deki ana akım medyaya gönderilen metinler gibi uluslararası basına da ayar vermeyi amaçlayan duyuruda HDP eşbaşkanları ve milletvekillerinin “ifade vermeye gitmemeleri nedeniyle gözaltına alındığı” savunması yapıldı.

Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün uluslararası basın için yayımladığı “dezenformasyon duyurusu”nda şu ifadelere yer verildi: “Hakkında suç isnadı bulunan bazı milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesinden sonra ifade vermek üzere mahkemelere çağrılan bazı HDP’li Milletvekillerinin bu çağrıya uymaması üzerine, savcılıklarca verilen talimatlar doğrultusunda gözaltı kararları uygulanıyor.

Polis ekiplerince ilk olarak HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü terör soruşturması çerçevesinde daha önce çağrılmasına rağmen ifade vermeye gitmediği gerekçesiyle Ankara’daki evinde gözaltına alındı.

HDP’nin diğer Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş Diyarbakır’da, HDP Milletvekili Süreyya Sırrı Önder de Ankara’da gözaltına alındılar.

Bilindiği gibi Savcıların ifade vermek üzere Adliye’ye çağırdığı kişilerin bu davete ısrarla uymayarak yasaları ihlal etmeleri durumunda sanıklar ifadelerine başvurulmak üzere gözaltına alınıyor.

Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği Mayıs ayında, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 376 oyla, referanduma gerek kalmadan kabul edilmişti.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here