CHP’li Karayalçın: 6 ay sonra rejim karara bağlanacak

0
139

CHP Kepez İlçe Gençlik Örgütü, Erdal İnönü’nün ölümünün 9’uncu yılında ‘CHP nasıl kazanır, yeni örgütlenme modeli’ adında Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde söyleşi düzenledi. Söyleşiye konuşmacı olarak katılan eski Başbakan Yardımcılarından CHP’li Murat Karayalçın, Erdal İnönü’nün toplumun birçok kesimi tarafından çok sevildiğini söyledi. Erdal İnönü’nün güçlü bir mantığının olduğunu ifade eden Karayalçın, İnönü’nün sorunların çözümlerine hayran kaldığını kaydetti.

‘6 AY SONRA REFERANDUM OLACAK’

Türkiye’nin 93 yıllık tarihinin en zor döneminde olduğunu dile getiren Karayalçın, “Gündem sürekli ve köklü bir biçimde değişmekte, çünkü yeni gelen her konu çok güçlü ve sarsıcı. Türkiye tarihinin en kritik dönemindedir. 6 ay sonra bir referandum yapılacak. Rejim karara bağlanacak. Cumhurbaşkanı devletin sıfırdan başlayarak yeniden inşa edileceğini söyledi. Bu açıklama devletin çöktüğünün açık göstergesi. Önümüzdeki birkaç ay bundan sonraki yaşamda çok önemli. CHP böyle bir dönemde özel bir sorumluluk taşıması gerekiyor. CHP’nin gelecek kuşaklara bir sorumluluğu vardır. Bu sorumluluğunu yerine getirebilmesi için, bunu siyasi bir iddia olarak söylüyorum, örgütlenme yapısını değiştirmesi gerekiyor” diye konuştu.

PM, KOSTÜM VE DEKOR GİBİ

CHP’nin bugünkü örgütlenme yapısını devam ettirerek iktidar seçeneği haline gelemeyeceğini vurgulayan Karayalçın, yeni bir yapıya ihtiyaç duyulduğunu söyledi. CHP’nin mevcut yapısının Türkiye devleti gibi örgütlendiğini anlatan Karayalçın, şöyle devam etti:

“Dikine hiyerarşik bir yapıdan bahsediyorum. Bu yapıyla yüzde 25 oy oranıyla geleceğimiz yerdeyiz. CHP’de sorun, yapı sorunudur. Yapı değişmeli ki CHP sıçramayı yapabilmelidir. CHP, yüzde 30 psikoloji eşiğini geçebilmesi için halk tipi örgütlenme modeline geçmelidir. Bu Parti Meclisi (PM) yapısı değişmelidir. PM parti tüzüğünü yerine getiremiyor. PM, kostüm ve dekor halindedir.”

YENİ PM ÖNERİSİ

Parti Meclisi’nin (PM) 200 kişiden oluşması gerektiğini ifade eden Karayalçın, bu üyelerden 81’inin illerden gelmesi gerektiğini savundu. Geri kalan üyelerin kurultaydan seçilmesi gerektiğini belirten Karayalçın, şunları kaydetti:

“PM’nin, TBMM grubunda olduğu gibi kendi yönetimi olmalıdır. Genel Başkan’ın başkanvekilleri olmalıdır. Sol partilerde siyaset eski yıllarda olduğu gibi belirlenemiyor. Eskiden ideolog vardı. Parti yönetimi bu ideologlara görevler verirdi. O eski dönemdi, o iş bitti. Artık içinde bulunduğumuz dönemde siyaset çalışmalarla, tartışmalar belirleniyor. TBMM’de 17 komisyon var ve bunlar sabit komisyonlar. Aynı adla PM’de komisyonlar kurulmalı.”

Söyleşiye CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın’ın yanı sıra partililer katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here