KÜRT SİYASETİNE GECE YARISI DARBESİ

0
164

 

1937’de bir gece yarısı Seyid Rıza’yı Xarpêt’teki Buğday Pazarı’nda idam eden zihniyet, önceki gece yine işbaşındaydı. Gece yarısı HDP’ye yapılan darbe ile HDP eşbaşkanları dahil 12 HDP’li gözaltına alındı. Gözaltına alınan Demirtaş, Yüksekdağ, Baluken, Yıldırım, Birlik, Irmak, Encu, Zeydan ve Aydoğan tutuklandı

Kürt siyasetine önceki gece yarısı darbe yapan AKP hükümeti, aralarında HDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ’ın da olduğu 15 milletvekili için gözaltı kararı verdi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin Saray’da yaptığı görüşme sonrası 3 Kasım’ı 4 Kasım’a bağlayan gece saat 01:00 sıralarında 15 HDP’li vekilin evine eş zamanlı baskın düzenlendi ve 12 vekil gözaltına alındı. Gözaltına alınan HDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile milletvekilleri İdris Baluken, Nursel Aydoğan, Gülser Yıldırım, Selma Irmak, Ferhat Encu ve Leyla Birlik “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı.

Vekiller gözaltına alındı

Amed, Şirnex (Şırnak), Colemêrg (Hakkari), Wan ve Çewlîg (Bingöl) Cumhuriyet savcılıklarının eş zamanlı talimatları doğrultusunda Demirtaş ile Yüksekdağ’ın yanı sıra HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Şirnex milletvekilleri Ferhat Encu ile Leyla Birlik, Colemêrg Milletvekilleri Selma Irmak ile Abdullah Zeydan, Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Amed milletvekilleri Ziya Pir, Nursel Aydoğan ve İmam Taşçıer ve Mêrdîn (Mardin) Milletvekili Gülser Yıldırım’ın evine yapılan baskınlarla gözaltına alındı.

Genel Merkez’e baskın

HDP Grup Başkanvekili Baluken HDP’nin Ankara’daki Genel Merkezi’nde parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısı sırasında gözaltına alındı. Genel merkeze yapılan baskında polis ile partililer arasında sert tartışmalar yaşanırken; gözaltı sırasında bir polisin 1994 yılında DEP Milletvekili Orhan Doğan’a yaptığı gibi Baluken’in başını eğmek istemesi Baluken tarafından sert tepkiyle karşılandı. HDP Şirnex Milletvekili Faysal Sarıyıldız ile Wan Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk ise yurt dışında olduğu için gözaltı işlemi yapılamadı.

Eşbaşkanların evine baskın

Demirtaş Amed’deki evine yapılan baskınla gözaltına alınırken; Yüksekdağ ise Ankara’da evinde kapısı kırılarak gözaltına alındı. Demirtaş ise gözaltına alınmadan dakikalar önce sosyal medya hesabı Twitter’dan “Diyarbakır’da evimde zorla gözaltına alınma kararı ile emniyet yetkilileri kapımdalar” paylaşımında bulundu.

İl il operasyon

Yapılan baskınlarda HDP milletvekilleri Ziya Pir, İmam Taşçıer ve Nursel Aydoğan Amed’de, Ferhat Encu İstanbul’da, Sırrı Süreyya Önder, İdris Baluken, Gülser Yıldırım ile Yüksekdağ Ankara’da, Leyla Birlik Şirnex’te (Şırnak) ve Selma Irmak ile Abdullah Zeydan ise Colemêrg’te gözaltına alındı. HDP Colemêrg Milletvekili Nihat Akdoğan hakkında gözaltı kararı olduğu ancak gözaltına alınmadığı öğrenildi.

Vekilleri helikopterle Amed’e götürdüler

Ankara’da gözaltına alınan HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Gülser Yıldırım Skorsky tipi bir helikopterle Amed’e götürüldü. Yüksekdağ, Yıldırım ve Önder, apar topar askeri helikoptere bindirilerek Amed’e getirildi ve adliyeye sevk edildi. Sırrı Süreyya Önder, fobisi nedeniyle havayolunu kullanamadığı biliniyor. Yurt içi ve yurt dışı temaslarına karayolunu kullanarak giden Önder’in, zorla helikoptere bindirildiği öğrenildi.

Eş zamanlı talimatlar

Eşbaşkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir, Gülser Yıldırım Amed; Nursel Aydoğan, Ferhat Encu ve Leyla Birlik Şirnex; Selma Irmak ile Abdullah Zeydan Colemêrg; HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ise Çewlîg’teki (Bingöl) savcılık tarafından soruşturmaları yürütüldü. Ayrıca yurt dışında bulunan Sarıyıldız’la ilgili soruşturmayı Şırnak, Öztürk hakkındaki soruşturma da Van Başsavcılığı tarafından yürütüldü.

Mutlaka kazanacağız

Gözaltı işlemlerinin ardından HDP Eşbaşkanları Yüksekdağ ve Demirtaş ile birlikte HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, milletvekilleri Nursel Aydoğan, Ferhat Encu, Gülser Yıldırım, Selma Irmak ve Leyla Birlik tutuklandı. Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir ve İmam Taşçıer ise “adli kontrol” şartı ile serbest bırakıldı. Tutuklanmasına karar verilen Eşbaşkan Demirtaş, salondan çıkarken, “Mutlaka kazanacağız” diye bağırdı.

HDP’li Leyla Birlik darp edildi

Mêrdîn’in Midyad ilçesinde gözaltına alınan HDP Şirnex Milletvekili Leyla Birlik’in gözaltı sırasında darp edildiği öğrenildi. Birlik, gözaltına alınırken yanında bulunan HDP Mêrdîn Milletvekili Mehmet Ali Aslan, gözaltı sırasından yaşananları şu sözlerle anlattı: “Çok sayıda özel harekat timi Leyla Birlik hakkında gözaltı kararı bulunduğunu belirtip yaka paça gözaltına aldılar. Birlik’in peşinde gitmek istediğimizde bize silah gösterip saldırdılar.”

HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here