AB İlerleme Raporu’nda Türkiye’ye zayıf not

0
152

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından 9 Kasım Çarşamba günü açıklanması beklenen İlerleme Raporu’nun Türkiye’ye ilişkin bugüne kadar yayınlanan en olumsuz rapor olacağı öne sürüldü.

Haftalık Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung’un haberine göre, raporda Türkiye’de hukuk devleti ve ifade özgürlüğü alanlarındaki gerilemeye dikkat çekiliyor.

Yaklaşık 100 sayfalık raporun taslağında, Türkiye’de ulusal güvenlik ve terörle mücadeleye ilişkin yasaların uygulanmasında keyfi davranıldığı ifade ediliyor. Ayrıca 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana çok sayıda gazetecinin tutuklanması ve medya kuruluşunun kapatılmasının ciddi bir kaygıyla izlendiğine vurgu yapılıyor.

Raporda, adaletin bağımsızlığı konusunda da gerileme yaşandığına, darbe girişimi sonrasında hâkim ve savcıların yaklaşık beşte birinin görevden uzaklaştırıldığına dikkat çekiliyor. AB Komisyonu Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde zanlıların hâkim karşısına çıkartılmadan 30 güne kadar gözaltında tutulmasını eleştiriyor. Raporda ayrıca tutuklu ve mahkumlara yönelik işkence iddiaları dile getiriliyor. AB Komisyonu, bu konuda uluslararası sivil toplum kuruluşları tarafından yayınlanan raporlara dikkat çekiyor.

Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana 110 bin ordu mensubu, polis, hâkim ve savcı görevinden uzaklaştırıldı veya tutuklandı, çok sayıda gazeteci hapse atıldı. Bu kişiler PKK veya darbe girişiminden sorumlu tutulan Fettullah Gülen hareketine destek vermek veya üyesi olmakla suçlanıyor. Türk hükümetinin sert tutumu nedeniyle, AB’den Türkiye’nin üyelik müzakerelerini sorgulayan sesler yükseliyor. (Deutsche Welle)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here