Başbakan, resmen hukuku buzdolabına kaldırdı

0
113

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, CHP’nin Parti Meclisi bildirisine tepki göstererek, “Yaptıkları açıklama tam bir siyasi basiretsizlik örneği. Terör örgütlerine Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ve AK Parti yöneticilerinin yardım ve yataklık ettiğini söyleyecek kadar basiretsiz bir tutum içindedir. Nedir bu? Kepazelik. Bu kafayla sittin sene iktidar olamazsınız. CHP, bu bildirisinin her satırıyla sanki terör örgütünün ayağını kaldırdığı yere ayağını basıyor” dedi.

“HUKUK KARŞISINDA KİMSENİN AYRICALIĞI YOK” 

Başbakan Binali Yıldırım, TBMM’de gerçekleştirilen AKP grup toplantısında hitap etti. HDP eş genel başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasına ilişkin Başbakan Yıldırım, “55 milletvekili var dosyası olan. Bir tanesi hariç 54 tanesi mahkemenin kararına uymayacaklarını, gidip ifade vermeyeceklerini söyleyerek, adeta mahkemelere, hukuka meydan okudular. Devlete ve kurumlarına saygı göstermek, kurumların işleyişini sağlamak öncelikle siyasetçilerin görevidir. Ancak HDP’li bazı vekiller buradan da siyasi bir kriz çıkarma yoluna gittiler. Hukuk karşısında kimsenin ayrıcalığı da yoktur, üstünlüğü de yoktur” diye konuştu. 

“KUZU KUZU YARGININ KARŞISINA ÇIKACAKLAR” 

Yıldırım, “Bir vekil, korucuları hedef alan konuşmasında ‘Bu memleketten defolup gideceksiniz. Bize uzattığınız o keleşi size çevirmesini iyi biliriz’ diyerek, tehditler savunuyor. Bir başkası ‘Biz sırtımızı YPG’ye, PYD’ye yaslıyoruz. Bunu savunmakta da sakınca görmüyoruz’. Teröristlerin kazdığı hendeklere kazanım diyenler, belediyeleri öz yönetim adı altında kurtarılmış alan olarak görüp, destekleyenler elbette kuzu kuzu yargının karşısına çıkacaklar. Çıkacak ki bu ifadelerin altında yatan gerçekler bir bir ortaya çıksın” dedi. 

“TUTUKLANMASINI BİZ DE ARZU ETMEYİZ AMA…” 

Başbakan Yıldırım, “Türkiye’de siyasi katılım yolları sonuna kadar açık. Türkiye bir hukuk devleti. Alınan bütün kararlar hukuk içinde alınmaktadır. Tutuklanmasını biz de arzu etmeyiz ama bırakalım mahkemeler kendi işini yapsın. Biz de kendi işimizi yapalım. Seçilmiş olmak, kimseye suç işleme veya terörle iç içe girme hakkı vermez” dedi. 

“MİLLET YASAMA FAALİYETLERİNİ DEĞİL, ‘TERÖR FAALİYETLERİNİ DURDURUN’ DEDİ” 

Yıldırım, “Millet sizden yasama faaliyetlerini durdurmanızı değil, terör faaliyetlerinizi durdurun, dedi. Yanlış anlamışsınız. Milleti bile anlamamışsınız. Türkiye bir hukuk devletidir. Bu ülkede vatana, millete ihanet asla karşılıksız kalmaz. Kimse millete karşı haddini aşmasın. Millete rağmen terör siyaseti yapamazsınız” açıklamasında bulundu. 

CHP’YE BİLDİRİSİ TEPKİSİ: BU KAFAYLA SİTTİN SENE İKTİDAR OLAMAZSINIZ 

CHP’nin Parti Meclisi bildirisinde yer alan hükümete yönelik eleştirilere tepki gösteren Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bir de ana muhalefet partisi CHP var. Toplanmış alelacele açıklama yapıyorlar. Ne oldu kardeşim? Türkiye terörle amansız bir mücadele yapıyor. Bu terör olayları oldukça, patlamalar yapıldıkça niye toplanmıyorsunuz? Ne oldu da birden bire hafta sonu programlarınızı iptal edip, toplanıyorsunuz? Türkiye’de hukuk işliyor. Yaptıkları açıklama tam bir siyasi basiretsizlik örneği. ‘Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik hukuksuzluk operasyona son verilmelidir’, ‘Milletvekillerinin tutuklanması Anayasa’ya aykırıdır’ diyor. Terör örgütlerine Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ve AK Parti yöneticilerinin yardım ve yataklık ettiğini söyleyecek kadar basiretsiz bir tutum içindedir. Nedir bu? Kepazelik. Üniversite öğrencilerinin okudukları boykot bildirgeleri gibi. Siz ana muhalefet partisisiniz. İktidar alternatifisiniz. Bu kafayla sittin sene iktidar olamazsınız. CHP, bu bildirisinin her satırıyla sanki terör örgütünün ayağını kaldırdığı yere ayağını basıyor. CHP’nin terör örgütlerini her fırsatta mağdur gösterme çabasını anlayabilmiş değiliz. CHP’nin kullandığı dil, Türkiye’yi küresel düzeyde zayıf düşürmeye çalışanların diliyle aynı”  

“SEÇİMLE GELEN ERBAKAN’A TANKLARI GÖSTERDİLERSE AK PARTİ DE TANKLARI GÖSTERENLERE CEVABINI VERDİ” 

Yıldırım, “Bak ne diyor vatandaş. Adnan Menderes de seçimle geldi, diyor. Merve Kavakçı da seçimle geldi. Meclis’e sokmadınız değil mi? Ama şimdi o Meclis’te. İşte demokrasi bu. Seçimle gelen Erbakan’a tankları gösterdilerse AK Parti de tankları gösterenlere cevabını verdi. Seçimle gelen seçimle gider, lafı terör örgütlerinin Türkiye’ye meydan okuduğu bir zeminde siyaseten anlamsızdır. Elbette seçimle gelen seçimle gider. Siyaset meşrudur. Gayri meşru terör örgütleriyle dünyanın hiçbir yerinde bir siyasi partinin organik ilişkisi kabul edilemez. Seçimle gelen terörü methedemez, şiddete çağrı yapamaz. Seçimle gelen terör örgütleriyle içli dışlı olamaz” diye konuştu. 

BAŞBAKAN’DAN CHP LİDERİ’NE: ANA MUHALEFET PARTİSİ LİDERİ OLMANIN SORUMLULUĞUNU MUHAFAZA EDİN 

HDP’lilere yönelik yürütülen soruşturma üzerinden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na seslenen Başbakan Yıldırım, “Ortada ciddi iddialar var. Bu iddialar araştırılacak, soruşturulacak. Sonucu mahkemeler verecek. İddianameler ortaya çıktığında her şey açığa çıkacak. O zamana kadar hepimizin görevi yargıya saygı göstermek, yargı kararını beklemektir. HDP’lilerin bir kısmının PKK uzantılarıyla Kandil’le ilişkilerini açık açık söyledikleri ortadadır. Sayın Kılıçdaroğlu, bunların suç olmadığını mı düşünüyorsunuz? Açıkça söyleyin. Bu ülkenin insanları terörün her türlüsünü lanetliyor. Ne yazık ki bir tek CHP henüz bu şuuru gösteremiyor. Bilsinler ki CHP’ye oy veren vatandaşlarımız da partilerinin terör örgütüne olan bu müzahirliğinden rahatsızlar. Sayın Kılıçdaroğlu, ülkemiz adına ana muhalefet partisi lideri olmanın gerektirdiği sorumluluğu lütfen muhafaza edin” ifadelerini kullandı. 

AB’YE: AVRUPA ÇİFTE STANDARDI TERK ETMELİ 

Avrupa Birliği’ne (AB) eleştirilerde bulunan Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu: “Avrupalı dostlarımız demokrasi ders vermeye kalkışırken iyi, söz konusu terör olunca sus pus oluyor. Kendilerini ileri demokraside görenler kusura bakmasın. Onlar 15 Temmuz gecesi demokrasiden sınıfta kaldılar. Avrupa terör örgütlerine göz kırparak tam bir çifte standart ile demokrasiyi, hukuku, can ve mal emniyetini de göz ardı ediyor. Avrupa ile ilişkilerimizi olumlu yönde geliştirmekten yanayız ama Avrupa çifte standardı terk etmeli, Türkiye’nin dostluğunu görmelidir” 

“BİZİ HUKUKA SAYGI OLMAYA ÇAĞIRANLARDAN HUKUKA SAYGILI OLMALARINI BEKLERİZ” 

Yıldırım, “Birileri AB ile Türkiye’nin arasını açmak için sürekli operasyon yapıyor. Bunun farkındayız ve dostlarımızı uyarıyoruz. Biz Türkiye olarak AB ile ilişkilerimizi olumlu yönde geliştirmekten yanayız. Ama Avrupa da çifte standartı artık terk etmeli. Avrupa, Türkiye’nin dostluğunu ve samimiyetini görmelidir. Hükümetimiz ve devletimiz aleyhinde propagandalar ne AB’ye ne de Türkiye’ye bir şey kazandırmaz. Eleştiriye sonuna kadar açığız. Karşımızdakilerin de aynı şekilde eleştiriye açık olmasını bekleme hakkımız var. Bizi hukuka saygı olmaya çağıranlardan aynı şekilde hukuka saygılı olmalarını bekleriz” dedi. 

YENİ ANAYASA AÇIKLAMASI: SİYASİ PARTİLERLE GÖRÜŞMELERİMİZİ TAMAMLAYIP, SON ŞEKLİNİ VERECEĞİZ 

Anayasa değişikliği konusunda bir adım daha atılacağını açıklayan Başbakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu hafta siyasi partilerle görüşmelerimizi tamamlayıp, son şeklini vereceğiz. İnşallah bütün partilerimizin katılımıyla bu değişikliği gerçekleştirir, artık bu tartışmayı ülkenin gündeminden çıkarırız. Çünkü millet artık bu tartışmalardan bıktı, usandı. Millet hizmet bekliyor. Bunun yolu da en büyük dönüşüm Anayasa değişikliğini yapmaktan geçiyor. Anayasa değişikliği ve hükümet sistemiyle ilgili yapacağımız değişiklikle inşallah artık bir daha Türkiye, koalisyon dönemlerini tarihe gömmüş olacak. Artık koalisyon yok. Her zaman tek başına güçlü siyasi irade olacak”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here