‘Başkanlık sistemi için milliyetçilik kullanılıyor’

  0
  180

  ZEYNEP KURAY

  CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP’lilerin tutuklanmasının halkın iradesine saldırı olduğunu belirtti ve AKP’nin bu tarz hamlelerle milliyetçiliği derinleştirerek, otoriter başkanlığa giden yolu açmaya çalıştığını söyledi.

  BirGün’e konuşan Tanrıkulu, HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasının, demokratik siyaset zeminine, seçim hakkına yargı ve AKP eliyle vurulmuş bir darbe olduğunu vurguladı. Tutuklamaların siyasi sonuçlarının iyi hesaplanmadığını belirten Tanrıkulu, sonuçlarının ağır olabileceğine dikkati çekti. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) verdiği ‘Balbay kararını’ anımsatan Tanrıkulu, şöyle konuştu: “AYM bu kararla, milletvekillerinin seçildikten sonra tutuklu olmalarının görevlerini yapabilme koşullarının engellendiğini ifade ederek Mustafa Balbay’ın tahliye yolunu açmıştı. Dolayısıyla, hem AYM’nin hem de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin birçok kararına rağmen, üstelik de haklarında iddialar dahi yazılmadan HDP vekillerinin tutuklanması, AKP iktidarının demokrasiye vurduğu en ağır darbedir.”

  Tutuklamalarla Erdoğan ile AKP’nin başkanlığa giden yolu açmaya çalıştıklarını vurgulayan Tanrıkulu, “15 Temmuz gecesi darbeciler parlamentoyu bombalarken, bugün de AKP ve yargı HDP vekillerini tutuklayarak halkın iradesini ikinci kez bombalamıştır” dedi.

  birgün

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here