Donald Trump başkanlık yarışını kazandı

0
122

TSİ 10:42 +++ CNN televizyonu Hillary Clinton’ın Donald Trump’ı telefonla arayarak, sonucu kabul ettiğini ilettiğini bildirdi. 

TSİ: 10:35+++ Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın delege sayısı 276’ya ulaştı. Başkan olmak için 270 delegeye ulaşmak gerekiyordu.

TSİ 10:20 +++ Cumhuriyetçi Parti hem Temsilciler Meclisi hem Senato’da çoğunluğu tutmayı başardı. Böylece Kongre’de zafer Cumhuriyetçilerin oldu.  Alaska, Arizona, Wisconsin ve Michigan’da oy sayımı devam ediyor.

TSİ: 10:08 +++ CNN televizyonu Demokrat aday Hillary Clinton’ın konuşma yapmayacağını duyurdu.

TSİ: 10:05+++ Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen ARD televizyonunda yaptığı açıklamada, ABD’deki seçim sonuçlarının gidişatının kendisi için ağır bir şok olduğunu kaydetti. Von der Leyen ayrıca, “ her ne kadar seçim kampanyaları hakaret ve kutuplaştırıcı sözlerle geçse de, bu demokratik özgür bir seçim” şeklinde konuştu.

TSİ 09:50+++  Fransa’nın aşırı sağcı Ulusal Cephe partisi lideri Marine Le Pen resmi sonuçlar henüz açıklanmadan Twitter hesabı üzerinden Cumhuriyetçi Donald Trump’ı kutlayarak, tebrik etti. Le Pen, “ABD’nin yeni başkanı Donald Trump ve Amerikan halkını tebrik ederim” yazdı.

TSİ 09:40+++ CNN’in araştırmasına göre Cumhuriyetçi aday Donald Trump 40 yaş üstü seçmenlerden, Demokrat aday Hillary Clinton ise 18 ile 39 yaş arası seçmenlerden daha fazla oy aldı.

TSİ: 09:30 +++ Demokrat Parti’nin Başkan adayı Hillary Clinton rakibi Donald Trump’ın önde gitmesinin anlaşılmaya başladığı saatlerde Twitter’dan, “Bu gece her ne olursa olsun, bu ekiple gurur duyuyorum. Her şey için teşekkürler mesajını paylaştı.

TSİ 09:25+++ ABD’nin Almanya Büyükelçisi John B. Emerson Alman ZDF kanalında Trump’ın zafere yaklaşmasına yönelik değerlendirmede bulundu. Büyükelçi, “Trump’ın zaferi ABD için çok dramatik bir dönüşüm anlamına gelecek. Burada önemli olan Trump’ın böylesi kutuplaşmış bir ülkeyi birleştirecek bir strateji izleyip izlemeyeceği” şeklinde konuştu.

TSİ: 09:15 +++ Cumhuriyetçilerin adayı Trump’ın Beyaz Saray’a yaklaşıyor olması borsaları da etkiledi. Japonya borsası yüzde 5,36’lık büyük bir düşüş yaşadı.

TSİ: 09:00+++ Sonuçlar açıklanmaya devam ederken Trump’ın delege sayısının 245’e, Clinton’ın ise 215’e ulaştığı bildiriliyor. ABD Başkanı olmak için 270 delegeye ulaşmak gerekiyor.

TSİ: 08:48 +++ Trump’ın zafere yaklaşmasıyla dolar düşüşe geçti, Meksika Peso’su ise en düşük seviyelerde.

TSİ: 08:38 +++ Fransa’nın ABD Büyükelçisi Gerard Araud, Trump’ın önde gitmesine yönelik, “Brexit ve bu seçimlerden sonra artık her şey mümkün. Gözlerimizin önünde bir dünya yıkılıyor“ şeklinde konuştu.

Eşi benzeri görülmemiş sertlikte geçen bir seçim kampanyasının ardından ABD vatandaşları yeni başkanı seçmek üzere sandık başına gitti. Demokrat Parti’nin adayı eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un seçilmesi halinde Beyaz Saray’a ilk kez bir kadın çıkacak. Polemik yaratan açıklamaları ile seçim kampanyasına damgasını vuran Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Donald Trump ise siyasi tecrübesi bulunmayan bir isim. Gece boyunca art arda önemli eyaletlerde Cumhuriyetçi aday Trump’ın öne geçmesiyle gözler seçimin kaderini belirleyecek eyaletlere çevrildi.

TSİ: 07:49 +++

ABD Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elde eden Cumhuriyetçiler, Senato’da çoğunluğu kazanmaya da çok yakın.

TSİ: 07:44 +++

Cumhuriyetçi aday Trump’ın Iowa eyaletinde de zaferi kesinleşti. Eyaletin delege sayısı 6. Son duruma göre, Trump’ın 232  olan delege sayısı daha da yükseldi. Clinton’un delege sayısı ise 209.

TSİ: 07:32 +++

ABD’nin Washington eylaetinde seçim yarışının galibi Hillary Clinton oldu. Clinton, böylece 12 delege daha elde etmeyi başardı. Rakibi Trump’ın 10 delegeli Wisconsin eyaletinde de galibiyeti garantilediği belirtiliyor.

TSİ: 07:14 +++

Donald Trump, Utah’da da kazanan isim oldu. Eyaletin delege sayısı 6.

TSİ: 07:11 +++

Donald Trump North Carolina’yı kazandı. Eyaletin delege sayısı 15. Trump’ın delege sayısı 216’ya yükseldi. Clinton’un delege sayısı ise 197. Florida ve North Carolina seçim yarışında kilit eyaletler olarak görülüyordu.

TSİ: 07:05  +++

Tahminlere göre, Clinton 55 delegeli California, Washington ve Hawaii’de kazanan isim oldu. Trump ise Idaho’da galibiyet elde etti. Clinton’un delege sayısı 190’a yükselirken, Trump’ın delege sayısı ise 201’e ulaştı. 270 delege sayısına ulaşan aday seçimi kazanmış olacak.

TSİ: 06:55 +++

Donald Trump Florida eyaletinde de galibiyet elde etti. Eylaetin delege sayısı 29. Böylelikle Trump seçimi kazanma hedefine bir adım daha yaklaşmış oldu. Trump’ın delege sayısı 197’ye yükselirken, Clinton’ın delege sayısı ise 131’de kaldı.

TSİ: 06:48 +++
Seçim analizlerinde, Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın seçimi kazanma ihtimalinin önemli derecede arttığına dikkat çekiliyor. Çok sayıda tahmine göre, Cumhuriyetçi aday Demokrat rakibi Clinton’ın açık ara önünde. Trump son olarak Ohio eyaletinde de seçimi kazanarak delege sayısını yükseltti.

TSİ: 06:37  +++

ABD’deki seçim yarışının seyri ekonomiye de yansıdı.

© Deutsche Welle Türkçe

dpa/Reuters/DW, BÖ/BS

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here