Vekillerin ‘Zorla getirilme’ kararı geri çekildi

0
115

Amed’te görülen ‘KCK Ana Davası’nda yargılanan HDP’nin 7 milletvekili hakkında daha önce verilen mahkemeye ‘zorla getirilme’ kararı kaldırıldı

Amed’te görülen, aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerininde olduğu 191 Kürt siyasetçinin yargılandığı “KCK Ana Davası” bugün Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. HDP Grup Başkan Vekili Çağlar Demirel, milletvekilleri Osman Baydemir, Dirayet Taşdemir, Selma Irmak, Ahmet Yıldırım, Besime Konca, Alican Önlü ve Nadir Yıldırım’ın hakkında daha önce verilen mahkemeye “zorla getirilme” kararı kaldırıldı. Duruşmaya 4 Kasım’da tutuklanan Irmak getirilmezken, diğer milletvekilleri de katılmadı. Değişen mahkeme heyeti ile avukatlarının hazır bulunduğu duruşmayı, HDP Amed Milletvekili Feleknas Uca izleyici olarak takip etti. Savunma yapan Avukat Cihan Aydın, daha önce dava dosyasında Demirel, Konca, Önlü ve Taşdemir’in ifadelerinin alındığını hatırlatarak, “Dosyanın incelenerek ifadesi alınan kişilerin yeniden davetiye ile duruşmaya davet edilmesi yönündeki ara kararından vazgeçilsin. Dosyaları incelensin. Haklarında zorla getirilme kararı verilenler hakkındaki karar kaldırılsın” talebinde bulundu.

Reddi hakim talebi

Avukat Mesut Beştaş ise, daha önce yerel mahkemenin TBMM’ye gönderdiği bildirim yazısında milletvekilleri için “Suçu işledikleri sabit görüldü” ifadesinin yer almış olması nedeniyle reddi hakim talebinde bulunduklarını, ancak bu talebin beklenmesine karar verildiğini hatırlattı. Mahkemenin bu bildiriminin ihsası rey niteliğinde olduğu için ise Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurduklarını da belirten Beştaş, AYM kararı sonuçlanana kadar yargılamanın durdurulmasını istedi. Taleplerin alınması sonrası ara kararını açıklayan mahkemeye heyeti, sanık milletvekilleri hakkında bir önceki duruşmada verilen “zorla getirilme” müzakeresinin iptaline karar verdi. Avukatların yargılamanın AYM’nin kararı gelinceye kadar durdurulması yönündeki talebini ise reddeden heyet, savunması alınmayan vekillerden Silivri Cezaevi’nde tutuklu olan Irmak’ın bir sonraki duruşmaya SEGBİS üzerinden katılımının sağlanması için tutuklu bulunduğu cezaevi idaresine talimat müzekkeresi gönderilmesine karar verdi. Duruşma 11 Nisan 2016’ya erteledi.

Kaynak: ANF

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here