Mühür sır oldu, iş bozuldu

0
101

Kapatılan 370 dernek arasında yer alan ve 15 yıldır bağımsız olarak faaliyet yürüten Seyr- î Mesel Tiyatrosu Derneği yazılı olarak yaptığı açıklamada ‘Daha şimdiden kaybettiler. Mühür sır oldu, iş bozuldu. Onlar araya dursun. Seyr-î Mesel Tiyatrosu suya yansıdı, aynaya bakmaya cesareti olanlar Mesel’in Seyrine devam edebilir’ dedi

İçişleri Bakanlığı tarafından kapatılan 370 dernek arasında yer alan Seyr-î Mesel Tiyatrosu, Seyr-î Mesel Sanat Atölyesi Derneği, derneklerinin kapatılmasına tepki gösterek çalışmalarını sonuna kadar sürdürmekte kararlı olduklarını açıkladı. Derneğin yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “90’lı yıllarda tüm baskılara rağmen Kürt Tiyatrosunu bodrum katlarında seyircisine ulaştırmayı başaran tiyatrocular, yaptıkları işin salt tiyatro olmadığının bilincindeydiler. Kültüre, dile, kimliğe vurulan mühürleri söke söke şenlik meydanlarını doldururken bir anlamda ateşle oynuyorlardı ama deliydiler işte; haykırarak birer birer ateşin üzerinden atlayıp yeni yaşamı müjdelediler.

15 yıldır bağımsız çalışıyor

Kürt Tiyatrosunun tanıkları, yaratıcıları, emekçileri dün olduğu gibi bugün yine ateşle sınanıyorlar. Yaklaşık 15 yıldır bağımsız olarak faaliyet gösteren Seyr-î Mesel Sanat Atölyesinin kapısına mühür vurulması bu anlamda malumun ilanı oldu. Bugüne kadar Kürtçe’nin Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde birçok oyun ile izleyicisinin karşısına çıkan Seyr-i Mesel Tiyatrosu, bugün yine sahnenin dışına itilmeye çalışılıyor. Tiyatronun dört duvar arasına sıkıştırılmayacağını deneyimleyerek öğrenen Seyr-î Mesel Tiyatrosu, bu duruma geçmiş tecrübelerinden hiç de yabancı değil, ve dışarıyı çok iyi bilmektedir. Sonuçta sahnesiz şehirlere düzenlediği turnelerde kimi zaman sahnesini bir nehrin kıyısına kendi elleriyle kurarak (Dicle ve Munzur buna tanıktır) seyircisi ile buluşmuş bir gruptan söz ediyoruz.

‘Seyr-î Mesel Tiyatrosu suya yansıdı’

Seyr-i Mesel Sanat Atölyesi’nin adanmışları olarak tüm renklerin, seslerin griye boyandığı bugünlerde, kapılarımıza vurulan mühürlerin  yüreğimizin derinliklerinde yeni kapıları açtığını belirtmek isteriz. O ince Kürt deyiminde söylendiği gibi ‘îcar mohr kirine avê’ yani bu kez mührü suya düşürdüler. Daha şimdiden kaybettiler. Mühür sır oldu, iş bozuldu. Onlar araya dursun. Seyr-î Mesel Tiyatrosu suya yansıdı, aynaya bakmaya cesareti olanlar Mesel’in Seyrine devam edebilir.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here