Roma Bostanı’nda fidan günleri

0
155

Roma Bostanı’nın talan edilmesine karşı çıkan yaşam savunucuları, bugün bostanda yapılacak olan çalışmalara katılım çağrısı yaptı. Yaşam hakkı savunucuları, ‘Şimdi kış geldi. Yine kış fidelerimizi ve fidanlarımızı dikme zamanı. Siz de gelin’ dedi

Roma Bostanı’nın temizlenmesi ve toprağının işlenir hale gelmesi için bir buçuk yıldır çalışan çevreciler, bostanı kışa hazırlamak için dayanışma çağrısı yaptı. “Kış geliyor, gelin Bostan’da birlikte olalım” diyen yaşam hakkı savunucuları, doğayı savunan herkesi 12 Kasım Cumartesi günü Bostan’da buluşup kışlık fideleri bostanın sebze yataklarını dikmek için yapılacak çalışmaya katılmaya çağırdı.

Doğa savunucularının çağrısı şöyle: “Şu anda Roma Bostanı’nda elma, zeytin, erik, ayva, Trabzon hurması, iğde, nar ve incir ağaçları var. Ayrıca destek türlerden defne, hatmi, gül ibrişim, erguvan, sinameki, böğürtlen, ardıç, mazı, fil bahri, hanımeli, katır tırnağı, biberiye, lavanta, kekik, kurtbağrı, kartopu, ateş dikeni, kokar ağaç, şimşir ve tabii mevsimlik sebzelerden domates, biber, patlıcan, salatalık, fesleğen, marul var. İsteyen herkes bostan ürünlerini hiçbir ücret ödemeden alabiliyor.”

Şimdilik durduruldu

20 Ekim Perşembe günü bostanın yakınındaki otopark olarak kullanılan alanda; arkeolojik ve jeolojik etüt gerektiren alan olduğu halde müze denetimi dışında, tabelasız ve ruhsatsız bir inşaat başladı. Mahallelilerin tepkisi üzerine inşaat durdu. 27 Ekim 2016 tarihinde, çalışmaların İstanbul Arkeoloji Müzeleri denetiminde yapılması gereği kararı alındı. Bu karara rağmen 1 Kasım Salı günü iş makineleri Özel Harekat Timleri eşliğinde tekrar çalışmaya başladı ve bu arada arkeolojik bulguları içeren dolguların önemli bir kısmı da yok edilmiş oldu.

İSTANBUL

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here