Demirtaş tecritte tutuluyor; Mesajlarına el konuldu

0
110

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ı tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nde ziyaret eden Avukatı Aysel Tuğluk, Demirtaş’ın tecritte olduğunu söyledi. Öte yandan, Demirtaş’ın bugün HDP Grup Toplantısı’na gönderdiği mesajı cezaevi yönetimi tarafından engellendiği belirtildi

Evine yapılan baskın ile gözaltına alınan, ardından tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’a tecrit uygulandığı ortaya çıktı. Eski milletvekili olan avukat Aysel Tuğluk, Edirne Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde tutulan müvekkili Demirtaş ile görüştü. Edirne Cumhuriyet Savcılığı’nın ardından cezaevine giden Tuğluk, HDP Eşbaşkanı Demirtaş ile yaklaşık 1 saat görüştü. Cezaevi çıkışında Demirtaş’ın halen tek başına odada kaldığını ifade eden Tuğluk, tutuklanarak Edirne’ye getirilen HDP Colemêrg (Hakkari) Milletvekili Abdullah Zeydan ile birlikte kalması yönünde talepte bulunduğunu söyledi.

İtiraz başvuruları yapacağız

Görüşmeye ilgili bilgiler paylaşan Av. Tuğluk, Demirtaş’ın moralinin oldukça iyi olduğunu ifade ederek, “Şu anda tecrit koşullarında tutuluyor. Çok kapsamlı bir görüşme yaptık. Biz bu görüşmeyi partimizdeki yetkili kurullarla tartışıp konuşacağız. Daha sonra gerekli açıklamayı yapacağız. Bir takım açıklamalarımız olacak, halen tek kalıyor. Abdullah Zeydan ile bir araya getirilme yönündeki başvurusuna henüz yanıt verilmiş değil. Bir tecrit durumu diyebiliriz. Selahattin bey bu durumu aslında çok ön plana çıkarmak istemedi. Bu durum devam ettiği sürece biz de şimdi şu noktadan itibaren bir değerlendirme yapmayı düşünüyoruz. Gerekli itirazları ve başvuruları yapacağız” ifadelerini kullandı. Av. Tuğluk daha sonra ayrıntılı bir açıklama yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Mesajı engellendi

Ayrıca bugün yapılan HDP Grup Toplantısı’nda Grup Başkanvekili Çağlar Demirel ve HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, tutuklu Eşbaşkan Selahattin Demirtaş’ın bugün grup toplantısına ulaştırılmak için gönderdiği mesajının cezaevi yönetimi tarından engellendiğini kaydetti.

C Blok’ta kimler tutuluyor?

Öte yandan Demirtaş ve Zeydan’ın C Blok’ta tek kişilik hücrede tutulduğu belirtildi. C Blok’ta El Kaide davasından tutuklu bulunan kişiler ve sorunlu adli tutukluların bulunduğu iddia edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here