Şêrawa’ya atılan füzeler Rus yapımı

  0
  136

  Efrîn Kantonu’nun Şêrawa ilçesine bağlı sınır köyü Xezawiyê’ye Pazar günü yapılan hava saldırısında yaşamını yitirenlerin sayısı 9’a yükseldi. Efrîn ile Îdlib sınır hattında bulunan köye önceki gün yapılan hava saldırısında 5 kişinin yaşamını yitirdiği, 51 kişinin ise yaralandığı belirtilmişti.

  Efrîn Asayiş Güçleri Resmi Sözcüsü Cîgerxwîn Memo, saldırıda 9 kişinin yaşamını yitirdiğini 51 kişinin ise yaralandığını açıkladı. Memo, “Saldırının gerçekleştiği yol güzergâhı, sivillerin geçiş yaptığı başlıca alanlardandır. Ayrıca Suriye geneline yaşamsal ihtiyaçların geçişinin sağlandığı bir noktadır. Bu noktaya yönelik saldırıda siviller hedef alınmıştır. Saldırıda 9 sivil yaşamını yitirmiş, 51 sivil ise yaralanmıştır. Yaralılardan 19’unun hayati tehlikesi devam etmektedir” dedi.

  Atılan füzelerden birinin parçalarına ulaşıldığını söyleyen Memo, “Güçlerimizin yaptığı incelemenin ardından saldırıda kullanılan füzelerden birinin enkazına ulaşılmış, füzenin Rus yapımı olduğu tespit edilmiştir. Ancak saldırının hangi güçler tarafından yapıldığı halen bilinmemektedir” diye konuştu.

  İdlib ile Şêrawa arasında bulunan Xezawiyê Köyü’ne yapılan bombardımanın ardından yaralanan siviller Efrîn, Îdlib ve Halep’in kuzey kırsalındaki hastanelerde tedavi altına alınmışlardı. EFRÎN / ANHA

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here