‘Duyarsızlık Zeynep’i açlık grevine götürdü’

0
100

Silivri Cezaevi’nde tutuklu Zeynep Bakır, 3.5 aydır ayrı olduğu atipik otizmli oğlu 4.5 yaşındaki çocuğu Poyraz Ali’ye kavuşmak için açlık grevine girdi. Cezaevi müdürünün Zeynep Bakır’a sözlü olarak tamam sevkin yapılacak dediği halde yapılmadığını söyleyen eşi Emrah Bakır, ‘Duyarsızlık Zeynep’i açlık grevine götürdü’ dedi

Siyasi tutsak Zeynep Bakır tutulduğu Silivri 99 No’lu Cezaevi’nden Bakırköy Kadın Cezaevi’ne sevk için yaptığı tüm başvuruların reddedilmesi üzerine açlık grevine başladı. Atipik otizimli oğlu 4.5 yaşındaki Poyraz Ali’den üç buçuk aydır ayrı olan anne Zeynep Bakır, oğlunun rehabilitasyonu ve eğitimi için Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne sevk edilmek istiyor. 1 Ağustos’ta Bakırköy Kadın Cezaevi’nden, Silivri’ye sürgün edilen Bakır günlerce tek kişilik hücrede tutuldu.

Poyraz’ı annesinden ayırdılar

Zeynep Bakır daha önce Bakırköy Cezaevi’nde bulunduğu sırada çocuğu Poyraz Ali ile birlikte kalıyordu. Haftada dört gün 16 saatlik bir rehabilitasyon programına ve cezaevindeki ana okuluna devam ediyordu. Bakır’da çocuğunun eğitim süreçlerinde yanında oluyordu. Poyraz Ali şimdi Trabzon’da, babasının yanında. Babası çalıştığı için de köyde anne annesi ve dedesiyle kalıyor.

Zaman alehimize işliyor!

Cezaevi müdürünün Zeynep Bakır’a sözlü olarak tamam sevkin yapılacak dediği halde yapılmadığını söyleyen eşi Emrah Bakır “Zeynep, siyasi mahpus olduğu için bunları yaşıyor. Hiçbir protestoya katılmadı, oğlumuz için… Yine de sevk edildi. Dilekçe yazıyor, günlerce yanıt alamıyor. Son ret kararı bir hafta cezaevi müdürünün odasında beklemiş. Sözlü olarak, ‘tamam sevkin yapılacak’ dendiği halde üstelik… Duyarsızlık Zeynep’i açlık grevine götürdü. Son sevk talebinin reddedilmesi üzerine yeni bir dilekçe yazdı. İyice çaresiz hissettiği için açlık grevine başlamış. Şimdiye dek yapacağı her şeyi yaptı. Kimse oğlumuzu düşünmüyor. Poyraz Ali, özel eğitime başladığında hiç konuşmuyordu. Takıntıları çok fazlaydı. Dışarı çıkmak istediğinde kapıları yumrukluyordu. Kendini yerlere atıyordu. Zamanla çok şeyi başardı. Konuşmaya başladı. Daha sosyal bir çocuk oldu… Zaman şimdi aleyhimize işliyor” dedi.

HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here