Tarihi yok etme inadı sürüyor

0
129

Binlerce yıllık tarihi sular altında kalacak Heskîf’te (Hasankeyf) Ilısu Barajı yapımı sürerken, Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi aktivistleri, açılan onca dava ve uzman raporuna rağmen devletin ısrarını sürdürdüğünü, projeyi durdurmak için AİHM’e yaptıkları başvurunun sonuçlanmasını beklediklerini kaydetti.

Bugüne kadar baraj projesinin iptali için 12 dava açılmasına, ilçenin sit alanı olması ve Dicle Vadisi’nin baraj projesi için uygun olmamasına dönük birçok uzmanın rapor yayınlamasına rağmen devlet projeden geri adım atmadı.
Aktivistler, “2005 yılında barajın temeli atıldı ve 2008 yılında projenin bitmesi planlanıyordu ancak gelen tepkilerle birlikte proje duraksadı. Ilısu Baraj Projesi siyasi bir projedir. Devletin suya hakim olma anlayışı sonucu ortaya çıktı. Barajı elektrik ve sulama amaçlı yapacaklarını söylüyorlar. Ancak baraja harcanacak para barajın üreteceği enerjiden daha fazla maliyettedir. Üretilecek enerji de sadece büyük şirketler için kullanılacak. Devlet her defasında barajı Hasankeyf’i kurtarmak için yapıyoruz, zaten yıkılacaktı barajla birlikte onu restore ediyoruz diyerek halkı yanıltmaya ve propaganda yapmaya çalışıyor” görüşünde.

Sonuç bekleniyor

Yetkililer tarafından, Heskîf’te başta Zeynel Bey Türbesi olmak üzere birçok tarihi eserin taşınacağı dillendirilirken, bu eserlerin taşınması için son olarak Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) izni gerekliydi. Ancak TMMOB, eserler taşınmaya uygun olmadığından onay vermedi. Devlet yurtdışından “ERBU” isimli bir şirketle anlaşarak taşınma için anlaşma sağladı. Hasankeyfi Yaşatma Girişimi aktivistleri, bunun için ise şu değerlendirmede bulunuyor: “Biz girişim olarak Zeynel Bey Türbesi ve diğer anıt eserlerin hukuka aykırı bir şekilde ihaleye verilmesi nedeniyle 2 dava açtık. Hasankeyf’in sular altında kalmaması için davayı AİHM’e götürdük. Her şey bu davadan sonra belli olacaktır.” ÊLÎH

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here