Rapor: 6 G20 ülkesi Paris iklim hedeflerini tutturamayacak

  0
  169

  Önerdiğimiz linkler Küresel ısınma tehdidi hızla yaklaşıyor

  Yapılan yeni bir araştırma, küresel ısınmanın onlarca yıl sonra gerçekleşmesi beklenen etkilerinin şimdiden canlıların büyük bir kısmında kendini göstermeye başladığını ortaya koydu. (11.11.2016)

  Küresel ısınmayla mücadelede önemli adım

  Ruanda’da yapılan İklim Zirvesi’nde küresel ısınmaya neden olan zararlı hidroflorokarbon gazının kullanımının durdurulması konusunda uzlaşma sağlandı. (15.10.2016)

  Dünya’nın en büyük beş sorunu

  Dünya temelde beş büyük sorunla karşı karşıya. Dünya’nın insanlar ve diğer canlılar için yaşanabilir bir gezegen olmaya devam edebilmesi için bu beş sorunun acilen çözülmesi gerekiyor. (15.10.2016)

  Uzmanlar tarafından, altı sanayileşmiş ve kalkınma halindeki ülkenin iklimi koruma taahhütlerini yerine getirmediği açıklandı. Marakeş’teki Birleşmiş Milletler İklim Konferansı sırasında açıklanan London School of Economics’in raporunda Arjantin, Avustralya, Kanada, Suudi Arabistan, Türkiye ve ABD’nin Paris’te kararlaştırılan Dünya İklim Anlaşması hedeflerini muhtemelen tutturamayacağı belirtiliyor.

  Paris Anlaşması, devletler topluluğunun sera etkisinden kaynaklanan atmosferdeki ısınmanın sanayi devri öncesine göre iki derecenin altında tutulmasını öngörüyor. Araştırmada söz konusu ülkelerde 2030 yılına kadar bütün ekonomik branşları kapsayacak iklim değişikliği ile ilgili yasal düzenlemelerin ve kapsamlı iklim hedeflerinin hazırlanmadığı belirtiliyor. Altı ülkenin de ya koruma hedefleri belirlemediği, belirlediyse de 2020 yılına kadar hedeflerini tutturmasının mümkün olmadığına yer veriliyor.

  London School of Economics’in araştırmasında Almanya ile 20’ler Grubunda (G20) yer alan Brezilya, Çin, Fransa, İtalya ve Büyük Britanya’nın ise Paris’te saptanan iklimi koruma önlemlerini başarma ihtimalinin yüksek olduğu ifade ediliyor.

  Marakeş’teki konferansta konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, atmosferin ısınmasından insanoğlunun sorumlu olduğuna inanmadığını söyleyen seçilmiş Başkan Donald Trump’ı eleştirerek, “Doğru bilgi sahibi olmadan ya da ideolojik saplantılarla milyarlarca insanı ilgilendiren kararlar almaya kimsenin hakkı yoktur” dedi.

  © Deutsche Welle Türkçe

  DW, dpa/AG, BÖ

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here