UNESCO Dünya Felsefe Günü kutlanıyor

0
178

UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova bugün dolayısıyla yayınladığı, “… Felsefe akademik bir konu olmanın ötesinde bir şeydir; insanların daha iyi, daha insanca yaşamalarına yardımcı olan günlük bir uygulamadır /…philosophy is more than an academic subject; it is a daily practice that helps people to live in a better, more humane way” mesajiyla dünyaya seslendi.

Bu yıl kutlama 17 Kasım Perşembe bugün başlayan pek cok etkinlikle gerçekleşiyor.

Türkiye Felsefe Kurumu (TFK) Başkanı İoanna Kuçuradi’nin TÜYAP Onur Yazarı olması dolayısıyla  TFK TÜYAP 35.Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Heybeliada Salonu’nda Kuçuradi ve felsefe öğretmenlerinin katıldığı iki program gerçekleştirildi. “Felsefe Yapma Hakkı” ve “Türkiye Felsefe Olimpiyatları ve Uluslararası Felsefe Olimpiyatları” başlıklı bu iki etkinliğe lise felsefe öğrencileri de katıldı.

İstanbul Liseleri Felsefe Kulüpleri Platformu “Dünya Felsefe Günü” etkinliği ise, 21 Kasım Pazartesi günü Robert Lisesi ev sahipliğinde “Felsefe Yapma Hakkı” temasıyla gerçekleşecek. Dünya Felsefe Günü konuşmasını TFK adına Çocuklar İçin Felsefe Birimi Başkanı Nuran Direk yapacak.

Türkiye Felsefe Kurumu (TFK) Başkanı İoanna Kuçuradi’nin 2016 Dünya Felsefe Günü Mesajı

Değerli Arkadaşlarım,
Sevgili Felsefe Dostları,

Ülkemizi ve herbirimizi sarsan olayların yaşandığı bir yıl geçirdik. Yitirdiğimiz insanlar geri gelmeyecek. Onları unutmayacağız.

Gelin, bu Felsefe Günü’nde, bu insanları yitirmemize neden olan ve terörle ilgisi olmayan insanlarımızın da şu anda hapiste olmalarına yol açan olayların yarattığı duruma nasıl geldiğimize kafa yoralım ve şu anda yaşadıklarımızdan hareket ederek, bütün insanları “korku ve yoksunluktan kurtulmuş” bir Türkiye yaratabilmek için, genel olarak eğitimde, özel olarak felsefe eğitiminde ne gibi değişiklikler yapmamız gerektiğini tartışalım, sonra da bunları gerçekleştirmek için elbirliği yapalım.

Bunlarla birlikte de, şu ya da bu kamuoyundan etkilenmeden insan haklarının gerektirdiklerini yerine getirecek kararlar verebilen yargıçlarımızın sayısının artması için, hukuk felsefesi eğitiminin nasıl yapılması gerektiği sorusunu, bugünkü eksiklerimize bakarak cevaplandırmaya çalışalım.

Felsefe Günümüz kutlu olsun, Değerli Arkadaşlarım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here