VAKAD ‘erkek sistemin’ hedefindeydi

0
91

Erkek ve devlet şiddetine karşı mücadele yürüten ve daha önce de baskı ve kapatılma davaları ile karşı karşıya kalan VAKAD’ın kurucularından Zozan Özgökçe, ‘erkeklerin oluşturduğu hegemonyayı tehdit ettikleri’ için hedef olduklarını söylüyor

İçişleri Bakanlığı tarafından çalışmları 3 ay süreyle durdurulan 370 dernek arasında birçok kadın kurumu da bulunuyor. Kadına yönelik şiddet, kadının siyasal ve toplumsal haklarının yanı sıra bilinçlendirme çalışmaları da yürüten kadın dernekleri arasında Van Kadın Derneği (VAKAD) de var. 9 Nisan 2004 tarihinde 9 kadın aktivist ile yola koyulan VAKAD, erkek ve devlet şiddetine maruz kalmış kadınların davalarının takibinin yanı sıra özellikle Wan depreminin ardından kadınlar için birçok çalışmaya imza attı.

Davalarının takipçisi oldu

Kapısına mühür vurulan kurumlar arasında yer alan VAKAD, özellikle Kürdistan’da devlet ihmali sonucu katledilen kadınların davalarının takipçisi oldu. Yalnızca Wan’da değil çevre illerdeki kadın katliamları, tecavüz ve istismar davalarına da müdahil olan VAKAD, Ağirî’de 16 yaşındayken zorla evlendirilen, ardından eşi ve ailesinden gördüğü şiddet sonucu yaşamını yitiren Melek Karaaslan’ın davasında olduğu gibi birçok davada önemli rol oynadı. Yine Çewlig’de (Bingöl) İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde kaloriferci olarak çalışan korucu oğlu Yunus S.’nin tecavüzüne uğrayan konuşma ve işitme engelli N.S.’nin davasına müdahil olup ihmali olan kamu kurumlarına dava açtı. Müdahil olduğu davalarda erkeklerin ‘iyi hal’, ‘haksız tahrik’ gibi indirimler almasını önlemek ve ‘adil yargılamayı’ sağlamak için mücadele yürüten VAKAD’ın halen takip ettiği birçok dava bulunuyor.

2014’te de soruşturma

VAKAD’ın kurucuları arasında yer alan Zozan Özgökçe, ‘erkeklerin oluşturduğu hegemonyayı tehdit ettikleri’ için hedef olduklarını söylüyor. Kadına yönelik şiddet davalarında özellikle devletin ihmali olduğu duruşmaları sahiplendiklerini dile getiren Özgökçe, “İçişleri Bakanlığı görevlileri dönemsel olarak bizim derneğe gelir ve birkaç ay kalır. Yaptığımız bütün işlemleri kontrol eder. Van depreminden sonra Türkiye’de çalışan birçok kadın kurumu ve hak temelli kurumlarla kadınlardan kadınlara doğru güçlü dayanışma ağı kurduk. Bundan dolayı 2014’te soruşturma açıldı derneğimize ve ‘KCK ve PKK’ye sempati artırmak’ iddiasıyla kapatılma davası açıldı ama dava ikinci duruşmada düştü” diyor.

Kararı erkekler alamayacak

Hayatının herhangi bir alanında şiddete uğramış mülteci kadın ve en son çocuklarla İstanbul, Mûş, Adana gibi birçok ilde kadın kurumlarıyla koordineli çalıştıklarını hatırlatan Özgökçe, “Biz her zaman farklı kurumlardan, erkeklerden bağımsız olduk. Bizim kararlarımızda hiçbir erkek, hiçbir zaman karar alamadı, alamayacak” diye konuştu.

WAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here