Tecavüz zanlısı için Meclis’te sunulan önerge isyan ettirdi

0
124

AKP tarafından Meclise, tecavüz’de bulunan kişinin mağdurla evlenmesi durumunda ceza verilmemesini öngören bir teklif verdi. Tecavüz zanlısı için Meclis’te sunulan önerge sosyal medya üzerinden binlerce yurttaş isyan etti

AKP, Meclis Genel Kurulu’na cinsel istismar suçunda yargılamaya ilişkin olarak bir önerge getirdi. Önergeye göre, mağdurun tecavüz zanlısıyla evlenmesi durumunda “hükmün açıklanması geri bırakılıyor” ve hüküm verilmiş ise infazın ertelenmesine karar veriliyor. Evliliğin failin kusuruyla bitmesi halinde fail hakkındaki hüküm tekrar uygulanıyor. Muhalefetin itirazına rağmen ilk oylamada kabul edilen önerge, itirazlar üzerine salı günü tekrar görüşülecek. 4 bin kişiye tahliye yolu açacak önergenin kabul edilmesine sosyal medya üzerinden yurttaşlar isyan etti. Tepkiler #TecavüzMeşrulaştırılamaz hastagini TT listesinde (En çok konuşulan konular) birinci sıraya taşıdı.

Öte yandan Bakan Bekir Bozdağ çocuğa tecavüzü “Küçüğün rızası” diyerek savunması da ayrıca büyük tepkilere neden oldu.

Önergenin tam metni şöyle:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına
Görüşülmekte olan Kanun Tasarısının Geçici 1. maddesine aşağıdaki fıkranın eklenmeksinz ve teklif ederiz.
“(2) Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16/11/2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçundan, mağdurla failin evlenmesi durumunda, Ceza açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir. Zaman aşımı süresi içinde evliliğin, failin kusuruyla sona ermesi halinde fail hakkındaki hüküm açıklanır veya cezanın infazına devam olunur. Bu fıkra uyarınca fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suça azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine veya infazının ortadan kaldırılmasına karar verilir.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here