Kadınlar JINHA için yazıyor

0
196

KHK kararı ile kapatılan JINHA ile dayanışmak amacıyla başlatılan ‘JINHA Haber Noktası’ nöbeti sona ererken, dayanışma bundan sonra ‘Kadınlar JINHA İçin Yazıyor’ kampanyasıyla devam edecek

Türkiye’nin ilk kadın haber ajansı Jin Haber Ajansı’nın (JINHA) Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılmasının ardından İstanbul’da kadınlar tarafından başlatılan “JINHA Haber Noktası” nöbeti bugün Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı’nda (BEKSAV) tutulan nöbetle son buldu. Nöbetin ardından kapatılan JINHA çalışanları, BEKSAV, Filmmor, Suruç (Pirsûs) gazisi Güneş Erzurumluoğlu ve çok sayıda kadının katıldığı basın toplantısı düzenlendi.

‘JINHA için yazalım’

Basın toplantısında ilk olarak konuşan Filmmor Kooperatifi Kurucusu Melek Özman, kadınların emeği olan birçok mecranın kapatıldığını belirterek, “Kadınların sesi kapatıldığında Türkiye’de yasal olanın anlamı yoktu ama meşru olanın anlamı vardı” dedi. Erkekler ne der, ne hüküm verir diye bakmadan yollarına devam edeceklerini ifade eden Özman, “Bundan sonra hepimiz, JINHA için yazalım. Kadınların haber yoluyla bir daha istismar edilmemesi için JINHA gibi bir ajansa ihtiyacımız var. Aynı zamanda kadınların daha güzel bir yaşamı olabilmesi için umut verecek JINHA’nın olması önemli” şeklinde konuştu.

‘Sesimizi duyuralım’

JINHA’nın başta iktidar partisi olmak üzere erkekleri, erkek iktidarları zorladığını dile getiren JINHA çalışanı Perihan Kaya, “Kurumlarımız kapatılmış olabilir ama biz 80 gazeteci durmayacağımızın bilincindeyiz. Buradan susmayacağımızı belirtip ve susmamak için yazmak gerektiğini söylüyoruz. Biz kadınlar, bütün alanlarda varız. Evde, sokakta, iş yerinde, fabrikalardayız. Bu nedenle bulunduğumuz her alanı yazıp bu hükümeti rahatsız etmemiz gerekiyor. Tüm kadınlara çağrımız gelin hep beraber yazalım. Yaşadıklarımızı paylaşalım. Sesimizi duyuralım” dedi.

‘JINHA sesim oldu’

Suruç gazisi Güneş Erzurumluoğlu ise, JINHA’nın ilk günden bu yana yanında olduğunu söyledi. Erzurumluoğlu, “Kadınların sesi oldular benim de sesim oldular. JINHA susmayacak” dedi. Son olarak söz alan BEKSAV çalışanı Meral Şahin, “Birçok kurum kapatıldı. JINHA’ya kapımızın her türlü açık olduğunu ve dayanışacağımızı söylüyoruz. BEKSAV olarak kapatılan kurumların yanında olacağız” dedi.

3 Kasım’da başlayan ‘JINHA Haber Noktası’ BEKSAV’da tutulan nöbetin ardından sona ererken, “Kadınlar JINHA İçin Yazıyor” kampanyasına yazılarını göndermek isteyen kadınlar, jinhadayanisma@gmail.com adresine gönderebilir.

İSTANBUL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here