Cemevlerimizi yıkanlar o duvarların altında kalırlar!

0
210

ERDAL YILDIRIM

İzmir Bayraklı ilçesinin Alevi düşmanı Belediye Başkanı Hasan Karadağ (CHP’li), 3 gün önce dozerler, kepçeler, iş makineleri, zabıtalar, polisler, panzerler, TOMA’lar, dozerler eşliğinde Yamanlar Cemevine yıkmaya geldi. Polisin toplanan halkı göz yaşartıcı silahlar ve su sıkarak dağıttığı, ancak oluşan dirençli ve güçlü tepki sonucu yarım kalan Yamanlar Cemevinin düğün salonu olarak kullanılan ve Cemevine gelir getiren kısmı, bu sabaha karşı Belediye Başkanı H.Karadağ’ın israrları ve emri ile polislerin, panzerlerin, Tomaların gözetiminde tekrar ve tamamen yıkıldı.

Bir kez daha özellikle de CHP’nin üyesi, yöneticisi, emekçisi ve CHP’ye oy veren Alevilerin dikkatini çekmek istiyorum.

– CHP’nin yapılan araştırmalara göre (ki bu araştırma bizzat CHP tarafından yaptırılmış)  seçimlerde aldığı oyların %73’ü Alevi oyudur.

– CHP’nin Genel Başkanı Dersimli (kendisi Tuncelili olduğunu söylüyor) ve Alevi kökenli Kemal Kılıçdaroğlu’dur.

– CHP Parti meclisinde bazı Alevi insanlar vardır.

– CHP’de sadece seçim zamanlarında ve yerellerde oy almak için propaganda yaparken Alevi olduklarını hatırlayan bazı Alevi kökenli milletvekilleri de var.

– CHP örgütlerinde, belediyelerinde yönetici, sorumlu konumlarda ve koltuklarda Belediye Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri, İl ilçe başkanları ve Yönetim Kurulu üyesi olan Alevi kişiler de var..

Bütün bu verilere rağmen CHP üst yönetimince, CHP Parti Meclisince, CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığınca bu Alevi düşmanı, inanç düşmanı kişi ve yıkımın durdurulmamış olması, son derece düşündürücüdür. Yine bu verilere göre Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karadağ, içinde biriktirdiği Alevi düşmanlığını ve Cemevi yıkımını tam bir köylü kurnazlığıyla, AKP’nin gerici, çağdışı, cinsiyetçi zihniyetini bir kez daha ortaya koyduğu taciz, tecavüz yasasının görüşüldüğü sırada gerçekleştiriyor. Yani kamuoyu tecavüz yasası ile mücadele ederken, bu kişi de Alevilerin ibadet yerlerine, Cemevine saldırıyor, bir yerde “taciz-tecavüz” ediyor. Hasan Karadağ ile Belediye Başkanlığı sırasında İstanbul Karacaahmet Dergâhını yıkmaya çalışan Recep Tayyip Erdoğan arasında zihniyet açısından bir fark yoktur.

Üstelik Hasan Karadağ’ın Belediye Başkanı olurken aldığı oyların %70 ten fazlası Alevi oyları ve bu işler Karadağ’ın algılayabildiği ve anlayabildiği gibi de değildir.. Yani Alevi ibadet yerlerini, Cemevini yıkmak o kadar kolay değildir. Aleviler tarihler boyu, inançları, kültürleri, Alevi yolu için bedel ödediler, bedel ödemeye de devam ediyorlar. Buradan bir kez daha bu gerici, Alevi inancı düşmanına anımsatmak isteriz ki, Cemevini duvarlarını yıkmak isteyenler, yıkanlar o duvarların altında kalacaklarını asla unutmasınlar. Aleviler seçimlerde bu yıkımın hesabını mutlaka soracaklardır.

Aleviler, Alevi örgütlülüğü, Demokratik Kitle Örgütleri, Yöre dernekleri, Alevilerin tüm dostları ve de çağdaş, demokrat, devrimci, sosyalistlerle gerçek laiklikten yana olan başkaca inanç mensupları da Yamanlar Cemevi ile dayanışma içerisinde olacak ve en kısa sürede yıkılan Cemevi duvarları imeceyle de olsa yeniden öreceklerdir.

Bu mücadelede emek ve omuz veren dostların, canların Bozatlı Xızır yar ve yardımcısı olsun. Aşk ile..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here