Dondurma’da altıncıya yer yok!

0
201

Geçtiğimiz yıl ocak ayında Dondurma Köyü, maden şirketi temsilcilerini teneke çalarak ve davul zurnayla köyden çıkartmıştı.

Köylerinin yakınında gerçekleştirilmek istenen altın madeni projesine karşı direnen Çanakkale’nin Çan ilçesinin Dondurma Köylüleri, önceki gün doğaseverlerle buluştu. Dondurma Köyü kadınlarının daveti üzerine Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve İda Dayanışma Derneği’nin birlikte düzenlediği dayanışma buluşmasına Ayvalık Tabiat Platformu, Biga Çevre Derneği, Altınoluk Çevre ve Doğa Gönüllüleri ve Gökkuşağı Dergisi, İl Genel Meclisi Üyesi Rıdvan İpek, Kepez Belediye Meclisi üyesi Ali Aygün, Karadağ Köyü Muhtarı ve köylüleri de destek verdi.

“Madenci Şirket, Dondurmayı Terket”, “Dondurma Köyü Yalnız Değildir”, “Havama, Suyuma, Toprağıma Dokunma”, “Dondurma Bizim”, “Altın da Versen, Ev de Versen Köyümü Terketmem”, “Dondurma’nın Üstü Altından Değerlidir”, “Yaşasın Kazdağı Dayanışması” yazılı dövizlerle ve sloganlarla Köy Meydanı’na gelen doğaseverleri köyün muhtarı, yaşlıları, gençleri ve çocukları karşıladı.

Değerler yok olacak

Köylülerin pilav ikramından sonra akşam saatlerinde köy meydanındaki kahvelerde toplanan köylülere İda Dayanışma Derneği temsilcisi ve İl Genel Meclisi üyesi Hicri Nalbant tarafından projenin ÇED süreçleri ve 22 Kasım 2016 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda gerçekleştirilecek olan İnceleme Değerlendirme (İDK) Toplantısı ile ilgili bilgi verildi. İDK Toplantısı’ndan “ÇED Olumlu” kararı çıkması halinde de dava açacaklarını söyleyen Nalbant, köylülerin umutlu ve kararlı olmalarını istedi. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Doğan da, projenin civardaki tarım alanlarına, ormanlara ve Bakacak Barajı’na zarar vereceğini, 100 dönüm tarım alanı ve 200 dönüm ormanın yok olacağını, projede civardan çok az çalışan alınacağını, altın madeni projesinin çevreye vereceği zarardan başka hiçbir yararı olmayacağını söyledi. Altıncılara karşı direnen ve Eczacıbaşı şirketinin köyden gitmesini sağlayan Karadağ Köyü önderlerinden Mustafa Önder ise Karadağ Köylülerinin direnişinden örnek vererek köylülerin altın madenine karşı bölünmeden hep bir arada durmalarının önemine vurgu yaptı.

Dondurma Köyü kadınları, Koza A.Ş.’nin köye çalışmaya gelmesi halinde, el birlik olup Koza’yı çalıştırmayacaklarını ve Koza Köyü’nü terkedene dek mücadele edeceklerini söyledi. ÇANAKKALE

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here