Aydınlar: HDP mevziyi korumalı

0
172

Aralarında Büşra Ersanlı, Celal Başlangıç, Tahsin Yeşildere, Aydın Engin, Gençay Gürsoy, Gülseren Onanç, Hasan Cemal gibi gazeteci, yazar ve profesörlerin de olduğu 60 isim, HDP’ye TBMM’yi hiçbir şekilde terketmemeleri çağrısı yaptı.

Aydınların açıklamasında “7 Haziran seçimlerinden bu yana süren tek adam yönetimine dayalı totaliter rejim inşa süreci, hukuk ve demokrasiyi yok eden OHAL uygulamalarıyla yeni bir aşamaya ulaşmış bulunuyor. Başkanlık rejimini amaçlayan anayasa değişiklikleri, MHP’nin desteği ve yol vermesiyle hızla gerçekleştirilmeye çalışılıyor. Türkiye; hak ve özgürlük ihlalleri, keyfi uygulamalar, demokratik kazanımların erozyona uğratılması ortamında, yakın tarihinin karanlık dönemlerinden birini daha yaşıyor” ifadelerine yer verildi.

“En küçük demokratik muhalefetin bile büyük değer kazandığı bu koşullarda, siyasal etik ve anayasa dışı baskılara, tutuklamalara, yok etme çabalarına karşın HDP’nin Meclis’teki varlığı her zamankinden daha önemli” denilen açıklamada HDP’ye şu çağrı yapıldı “Milyonlarca seçmenin iradesini temsil eden HDP milletvekillerinin TBMM’yi hiçbir şekilde terketmemeleri; bu gidişe itirazı olan toplumsal muhalefetin sesini, en geniş ittifak olanaklarını değerlendirerek Meclis’e taşımaları tarihî ve hayati öneme sahip. Bizler, HDP’nin bir kez daha durum değerlendirmesi yapmasını ve demokratik mevzileri korumasını bekliyoruz.” HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here