‘Basmane Çukuru’nda kent suçu işleniyor’

0
167

Basmane Çukuru’nda 18 yıl önce temeli atılan ve davalık olan ‘Ege Dünya Ticaret Merkezi’nin inşaatına yeniden başlandı. Şehir plancılarının ‘kent suçu’ olarak tanımladığı projenin yürütücülüğünü AKP’ye yakınlığıyla bilinen Sancak Ailesi’ne ait Livamine Madencilik A.Ş. yapıyor

İzmir’de temeli 18 yıl önce atılan ancak davalar ile değişen imar planları nedeniyle yapımı tamamlanamayan Basmane Çukuru’nda, “Ege Dünya Ticaret Merkezi” projesinde inşaat çalışmaları başladı. AKP’ye yakınlığı ile bilinen Sancak Grubu’na bağlı Livamine Madencilik A.Ş. tarafından hazırlanan ÇED raporunun onaylanması ile birlikte alandaki çalışmalar hızlandı.

18 yıldır “Basmane Çukuru” olarak bilinen Ege Dünya Ticaret Merkezi’nin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından satış ihalesi Ocak ayında yapıldı. İhaleye, tahmini bedel olan 80 milyon dolarlık tek teklifi Folkrat Yapı’yı da bünyesinde bulunduran Sancak Ailesi’ne ait Saya Grup’un Livamine Madencilik A.Ş. şirketi verirken, Basmane Çukuru 80 milyon dolara Sancak Ailesi’ne ait Saya Grup’a satıldı. İhale sürecinin de bir hayli tartışmalı ve şaibeli geçtiği kamuoyuna yansımıştı.

Atıklar ürkütüyor

3 yıl gibi bir süre boyunca çalışmaların devam etmesi beklenen proje kapsamında meydana gelecek başlıca çevresel etki oluşturabilecek atıklar ve miktarlarına ÇED raporunda yer verildi. Raporda ortaya çıkması beklenen atık miktarına ilişkin rakamlar ise ürkütücü. Projenin inşaat aşamasında çalışacak personelden ve tekerlek yıkama suyundan kaynaklı günde 47 metreküp atık su oluşumu bekleniyor. Proje tamamlandıktan sonra işletme aşamasında ise konutların kullanımı, ticaret merkezlerinden kaynaklı, havuzların sirkülasyon ve bakımlarından kaynaklı günde 342.65 metreküp atık su oluşacak.

Bütün doku değişecek

Projeyi değerlendiren Şehir Plancısı Özlem Şenyol, imar planı ile çelişen durumlar olduğunu belirterek, projede imar planı üzerinde verilen yapılaşma hakkı ile uymayan yapılaşma söz konusu olduğunu söyledi. “Çevresi ile etkisi düşünüldüğünde öncelikle zamanında imar planı değişiklikleri ile verilmiş 5 emsal yapılaşma koşulu, yani 104 bin metrekarelik yapılaşma kararı İzmir’in tarihi kent merkezine yapılmış olan büyük bir kötülüktür. Kent suçudur” diyen Şenyol, yapının yakın çevresi olan tarihi kent merkezindeki sosyal ve fiziki dokunun olumsuz yönde etkilenmesi durumu ile karşı karşıya kalınacağını ifade etti.

Projede belirtilen ortaya çıkacak atık miktarının birçok altyapı sorununu da beraberinde getireceğini söyleyen Şenyol, “İleride Basmane’nin, Kemeraltı’nın, Kültürpark ın geleceği artık bu yapının getireceklerinden ayrı düşünülemeyecek. Yaratacağı rant baskısı ve altyapı sorunları bölgenin kimyasını bozacaktır” dedi. İZMİR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here