İsyan edilen önerge sonunda tasarıdan çıkarıldı

0
117

Günlerdir iptal edilmesi için birçok kesim tarafından tepki gösterilen AKP’nin cinsel istismarı aklayan önergesi, Adalet Komisyonu’na çekilmesinin ardından, tasarıdan da çıkarıldı

AKP’nin Meclis’e getirdiği cinsel istismarı meşrulaştıran ve ilk oylamada AKP’lilerin oylarıyla kabul edilen önerge yasa tasarısından çıkarıldı. Komisyona çekilen önerge oy çokluğuyla tasarıdan çıkarıldı. Adalet Komisyonu toplantısı öncesinde konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, önergenin tecavüz suçlarını kapsamadığını savunmaya devam ederek, “Biz de bunu iyi anlatamadık. Toplumda oluşan tepki nedeniyle bu düzenlemeyi geri çekiyoruz” dedi.

Kadınlar birçok kentte sokağa çıktı

Skandal önnergeye karşı kadınlar ilk günden bu yana sokaklara çıkarak, önerge iptal edilene kadar eylemde olacaklarını, asla izin vermeyeceklerini söylemişti. Ankara’da da birçok kesimden yurttaşlar Meclis önünde eylem yapmıştı. Yurttaşların Meclis önünde yaptığı eylem sırasında, Başbakan Binali Yıldırım önergenin Adalet Komisyonu’na çekileceğini açıklamıştı. Kararı Meclis kapısında öğrenen yurttaşlar, tasarının geri çekilmesini değil, tamamen iptal edilmesini istemişti.

Önerge istismar suçu faillerinin mağdurla evlenmesi durumunda cezalandırılmamalarını öngörüyordu.

ANKARA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here