Madem getiriyorsunuz mağdur etmeyin

0
136

Mersin’in Adanalıoğlu beldesinde bulunan çadır kentte yaşam mücadelesi veren Suriyeli mülteciler, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kendilerine verdiği elektrik ve su hattı çekme sözünü tutmadığını söyledi

Suriye’deki savaş nedeniyle yerlerini yurtlarını terkederek Türkiye’ye gelmek zorunda kalan Suriyeli mülteciler, topraklarından kopmuş olmanın zorluğunu tüm boyutlarıyla yaşıyor. Kamplardaki insanlık dışı şartlar nedeniyle Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Adanalıoğlu’ndaki çadır kente gelen bir grup mülteci, burada kurdukları derme çatma çadırlarda tarım işçiliği yaparak yaşam mücadelesi veriyor. Diğer yandan kışın zorlu şartları ile mücadele etmek zorunda kalan mültecilere, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından elektrik, su ve konteynır evler gibi temel yaşamsal ihtiyaçların verileceği söylenmesine rağmen hiçbir şeyin verilmediği belirtiliyor. Bunun üzerine çadır kente yakın olan köydeki elektrik direğinden kaçak bir elektrik hattı ve kaçak su hattı çekmek zorunda kalan mülteciler, bu hattı kış şartlarının zorluklarından kurtulmak için çektiklerini ifade etti.

‘Nasıl yaşayacağız’

Belediyenin bu konuda da kendilerine sahip çıkmadığını ifade eden mülteciler, hem köyde yaşayan köylülerle hem de polis ve askerle karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Çektikleri hatların belediye tarafından kesilmesi ile kış ortasında susuz ve elektriksiz kalan mülteciler ne yapacaklarını bilemez durumda.

Çadır yaşamının başlı başına bir sorun olduğunu dile getiren Suriyeli mülteci Hasan Daban, çektikleri elektriği ısınma, yemek yapma ve aydınlanma gibi işlerde kullandıklarını dile getirdi. Kullanmış oldukları elektrikten dolayı köylüler ile büyük sıkıntılar yaşadıklarını aktaran Daban, “Zorunlu olarak elektrik çektik. Bundan dolayı köy halkı sürekli olarak bizi belediyeye ve muhtara şikâyet ediyor, onlar da gelip elektriğimizi ve suyumuzu kesiyor. Şimdi nasıl yemek yapacağız nasıl ısınacağız bilmiyoruz” dedi.

‘Sorunlarımıza çözüm bulsunlar’

Elektrik ve sularının 7 gün önce kesildiğini ve o günden bu yana susuz kaldıklarının altını çizen Suriyeli mülteci Şuha Ali Bişara, suyu ilk günlerde komşularından tedarik ettiklerini fakat komşularının zaman zaman isteklerini karşılamadığını ifade etti. Polislerin ve belediye çalışanlarının elektriklerini kesmeye geldiklerinde zorla çadırlara girdiklerini sözlerine ekleyen Bişara, polis ve belediye çalışanlarının kendilerini darp ettiğini iddia etti.

Yaşanan tüm bu sıkıntılara devletin çare bulması gerektiğini ifade eden Suriyeli mülteci Ahmet Ahmet, “Bizler zaten kendi topraklarımızdan sürüldük, ne yapalım olmadı buradan da gideriz başka yerler buluruz. Madem bizim buraya yerleşmemize izin verdiler öyleyse sorunumuza çözüm bulsunlar” dedi.

Sağlık hizmeti verilmiyor

6 çocuğu olan Sara Muhammet ise çocuklarının kimliklerinin olmamasından dolayı hastane ve sağlık ocağı gibi birçok yerden yardım alamadıklarını söyledi. Muhammet, “Hastaneye, sağlık ocağına gidiyoruz ama tedavi edilmeden geri gönderiliyoruz. Kimliksiz hiçbir şey yapamıyoruz. Çocuklarımız için kimlik çıkarmak istedik, onun için nüfus müdürlüğüne, emniyete, muhtara gittik ama kimse bize yardım etmedi” şeklinde konuştu.

MERSİN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here