Britanya Parlamentosu’nda ‘Şehid namirin’ sloganları

0
184

PYD Eşbaşkanı Salih Muslim, Britanya Paralamentosu’nda yaptığı konuşmanın ardından ‘Şehîd namirin’ sloganları ile ayakta alkışlandı

Türkiye’nin hakkında “kırmızı bülten” çıkarmaya çalıştığı Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Muslim, Britanya parlamentosunda yaptığı konuşmanın ardından “Şehîd namirin” sloganları eşliğinde ayakta alkışlandı.

Londra’da çalışmalarını yürüten Centre for Kurdish Progress’in organize ettiği bir toplantıda konuşan PYD Eşbaşkanı Salih Muslim, Suriye ve Rojava’daki gelişmeler üzerine değerlendirmeler yaptı.

200’ü aşkın kişinin katıldığı toplantının ev sahipliğini İskoç Milletvekili Natalie McGarry yaparken Unite Sendika Yöneticisi Simon Dubbins, Lord Hylton, Gölge Savunma Bakanı İşçi Partili Nia Griffith ve İskoç Milli Partisi (SNP) Savunma Sözcüsü Milletvekili Brendan O’hara da programda söz aldı.

Toplantı öncesi Ankara savcılığının yakalama kararı ile ilgili bir açıklama yapan Muslim, “Ankara’da yaşanan patlama ile ilgili hiçbir ilgimizin olmadığını kendileri de tüm dünya da biliyor. Biz ilk anda bombalı saldırıyı da kınadık. Saldırının faili olarak belirttikleri kişiyi de araştırdık ve Rojava’da böyle bir kişinin olmadığını açığa çıkarttık. Bu kararın hukuki bir yönü yok, tamamen sultanın fermanı niteliğindedir. Dünya bu kararı ciddiye almayacaktır” dedi.

Muslim’in konuşmasını bitirdikten sonra dinleyiciler ayakta alkışlayarak, “şehîd namirin” sloganları attı. Parlamenterlerin de alkışlaması ve “şehid namirin” sloganları atması dikkat çekti.

Muslim’in ardından Rojava’da yaşamını yitiren YPG’li İngiliz Dean Evans’ın annesi Tracey Howel de kısa bir konuşma yaptı. Howel, Britanya hükümetini, Türk devletinin yaptığı kıyımlara sessiz kalmakla suçlayarak, daha fazla dayanışma çağrısı yaptı.

Kaynak: Telgraf.co.uk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here