Êzidî kadınlar kurtarıldı

  0
  145

  Musul’u ve Şengal’i işgal eden çetecilerin kaçırdığı 18 Êzidî Kürt kadını daha kurtarılarak Duhok’a getirildi. Rûdaw’a konuşan Başbakanlığa bağlı Duhok’taki Kaçırılan Êzidîlerin Kurtarılması Ofisi Sorumlusu Hüseyin Kuru, güvenlik güçleriyle yapılan işbirliği sonucu 18 Êzidî kadının daha kurtarıldığını belirtti. Önümüzdeki günlerde de bazı Êzidîlerin daha kurtarılacağını dile getiren Kuru, “Şimdiye kadar IŞİD’in esir aldığı Êzidîlerden 2 bin 800’ü kurtarıldı” dedi. Yakını kurtarılan bir Êzidî ise, “Henüz kurtarılmayı bekleyenler var” ifadesini kullandı.

  Son köprü vuruldu

  Bu arada koalisyon savaş uçakları, Musul’da Dicle Nehri üzerindeki son köprüyü bombaladı. Edinilen bilgiye göre, savaş uçakları Demir Köprü olarak bilinen Eski Musul Köprüsünü (Faysaliye) hedef aldı. Bu köprünün yıkılmasıyla kentin iki yakası arasındaki son bağlantı yolu da kesilmiş oldu. Doğudaki Musul ormanından, batıdaki Rufai ve Zenceli mahallelerine uzanan 3’üncü köprü hemen bir gün önce uçurulmuştu. 21 Kasım’da da Musul’un doğudaki Zubat Mahallesi ile batıdaki Dindan ve Tayaran mahallelerini birbirine bağlayan 4’üncü köprü bombalanmıştı. Kentin iki yakasını 5 ana köprü birbirine bağlıyordu.

  * Eski Musul Köprüsü: Demir Köprü olarak biliniyor. Kentin doğu yakasındaki Nesır Mahallesini batı yakasındaki Kelekçi Mahallesine bağlıyor.

  * Hürriyet Köprüsü: Doğudaki Maliye ve Nebi Yunus mahallelerini batıdaki iki caddeye bağlıyor.

  * Hürriyet Köprüsü, ekim ayında Musul operasyonu başlamadan önce koalisyon güçlerine ait savaş uçakları tarafından bombalanmıştı.

  * Üçüncü köprü, doğudaki Musul ormanından, batıdaki Rufai ve Zenceli mahallelerine uzanıyor.

  * Dördüncü köprü, kentin doğu yakasındaki Zubat Mahallesi ile batıdaki Dindan ve Tayaran mahallelerini birbirine bağlıyor.

  * Beşinci köprü ise, Endazyaran ve Roşenbiri mahallelerini Zenceli, Sağlık Koleji, Cumhuriyet Hastanesi ve Nebi Cercis mahallerine bağlıyor. MUSUL

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here