Suriye Ordusu Halep’te ilerliyor

  0
  149

  Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye Ordusu ve müttefiklerinin muhaliflerin kontrolü altındaki Hanano’yu almasının ardından çatışmaların komşu semtlere sıçradığını açıkladı. Gözlemevi’nden yapılan açıklamada, Hanano’nun ardından rejim güçlerinin yine Halep’in doğusunda bulunan Cebel Bedru ve Sahur semtlerine operasyonları yoğunlaştırdığını belirtti. Resmi haber ajansı Sana Cebel Bedru’nun alındığını duyurdu. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Halep’e yönelik operasyonunun başlamasından bu yana rejim güçlerinin Halep’in doğusuna düzenlediği bombalı saldırılarda 212 sivilin öldüğünü açıkladı. Ölenlerden 27’sinin çocuk olduğu belirtildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Hanano’daki çatışmalar yüzünden komşu semtlerden 400 kişinin kaçtığını açıkladı. 

  Suriye resmi medyası Suriye Ordusu’nun, muhaliflerin kontrolü altındaki Halep’in doğusuna hızla ilerlediğini duyurdu. Suriye devlet televizyonu ve haber ajansı Sana rejim güçlerinin dün Halep’in doğusunda muhaliflerin kontrolü altındaki en büyük semt olan Hanano’yu almasının ardından ilerleyişini sürdürdüğünü bildirdi. Suriye Ordusu’na operasyonda destek sunan Rus Ordusu son iki günde Halep’in doğusunda 2 bin binanın muhaliflerden alındığını belirtti. Rusya’nın Hmeymim Askeri Üssü’nden bir sözcü, cumartesi gününden beri 900 sivilin kenti terkettiğini belirtti.

  Komşu semtlerde çatışma 

  Halep’in doğusundaki Hanano’nun alınmasının, rejim güçlerinin Halep’in doğusundaki ilerleyişini kolaylaştırması bekleniyor. Suriye Ordusu ve müttefikleri 15 Kasım’da Halep’in doğusunun muhaliflerden alınması için geniş kapsamlı operasyon başlatmıştı.
  BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura Süddeutsche Zeitung’a verdiği demeçte, Suriye rejiminin Halep’e yönelik askeri operasyonlarını sürdürmesini beklediğini söyleyerek, “Saldırılar bu yoğunlukta devam ederse, Noel’de Halep’in doğusu diye bir yer kalmayacak” diye konuştu. 

  Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü Halep’in doğusunda durumun çok kötü olduğu belirtti. Örgüt dokuz hastanenin sekizinin kapalı olduğunu vurguladı. 

  Genelkurmay Başkanlığı: IŞİD kimyasal gaz kullandı 

  Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı ise Fırat Kalkanı operasyonu ile ilgili yaptığı açıklamada, Suriye’nin Haliliye bölgesinde IŞİD tarafından atılan roket sonucu 22 muhalifin kimyasal gaza maruz kalarak yaralandığını belirtti. Açıklamada “yaralananların göz ve vücutlarında kimyasal gaza maruz kalma belirtilerinin gözlemlendiği” ifadesine yer verildi. Genelkurmay Başkanlığı operasyon çerçevesinde IŞİD militanlarıyla çıkan çatışmada bir muhalifin yaşamını yitirdiği, 14 muhalifin ise yaralandığını duyurdu.

  ©Deutsche Welle Türkçe

  afp/HT/EC
   

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here