Kürt Siyasetçi Ahmet Türk: Bizim mücadelemiz insanlık ve onur mücadelesidir

0
121

Barış elçisi olarak tanımlanan Mêrdin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden bir mesaj gönderdi. ‘Bizim mücadelemiz insanlık ve onur mücadelesidir’ ifadelerini kullanan Türk, ‘Tutuklanmamız siyasi bir karardır. Umudunuzu kırmayın’ dedi

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan, ardından yerine kayyum atanan daha sonra ise evine yapılan baskın ile gözaltına alınıp tutuklanan Kürt Siyaseti’nin en önemli isimlerinden biri olan Mêrdin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, cezaevinden mesaj gönderdi. Türk tutuklu bulunduğu Silivri 9 Nolu Cezaevi’nde dihaber’e gönderdiği mesajında moralinin iyi olduğunu iletti. Tutuklanma nedenlerinin hiçbir somut dayanaklarının olmadığını ve içi boş olduğunu ifade eden Türk, “Tutuklanmamız siyasi bir karardır. Bunun böyle olduğu zaten belli. Daha tutuklanma kararımız verilmeden hangi cezaevine konulacağımız ve nasıl götüreceğimiz kararlaştırılmıştı. Uçak ve yerimiz önceden ayarlanmıştı” dedi.

Kürtleri hedef haline getiriyorlar

Kendisinin tüm yükünü Wan Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bekir Kaya’nın taşıdığını söyleyen Türk, toplum ve Kürtleri sindirmeye çalışan bir devlet mantığı olduğuna dikkat çekti. Türk, “Bu mantık sadece Kürtleri hedef almıyor, tüm özgürlük ve demokrasi isteyen herkesi hedef alıyor” dedi. Hükümetin politikalarına itiraz eden herkesi hedef alındığı, bu tutum ve anlayışının ülkeyi felakete götürdüğünü ifade eden Türk, “Devlet izlediği politikayla öfke ve kin yaratarak milliyetçi kesimlere Kürtleri hedef haline getiriyorlar. Gelecek açısından tehlikeli görüyorum bunu. Bu politikanın kimseye bir yararı yoktur. Türkiye’yi rahatlatacak bir sürece ihtiyaç var. Toplum gerilmiş durumda. Topluma bir şok uygulandı. Bu sürecin normalleşmeye ihtiyacı var” diye vurguladı. Toplumun bir an önce bu şoktan kurtarılması için bir fırsat yaratılması gerektiğini söyleyen Türk, “Böylesi gergin bir dönemde barıştan söz etmek zor ama bir normalleşme için zamana ihtiyaç var. Önce normalleşme süreci olmalı ve daha sonra barışın zeminini oluşturmalıyız. Bunun için de güçlü bir siyasi duruşa ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

‘Haklı bir mücadele yürütüyoruz’

Verdikleri mücadeleden insanlık ve onur mücadelesi olduğunun altını çizen Türk, bunun haklı ve meşru bir mücadele olduğunu dile getirdi. Türk, “Biz siyasetçiler sadece Kürtler için mücadele etmiyoruz, demokrasi ve özgürlük isteyen herkes için mücadele ediyoruz. Türk halkıyla kardeşiz, Türk halkının düşmanı değiliz. Coğrafyadaki tüm halklar birbirine muhtaç halklardır. Dolayısıyla, kardeşlik ve barış üzerinde bir politika herkesi büyütür ve kazandırır. Birbirimizi öldürmekle sonuç alamayız” şeklinde belirti.

‘Beni tutuklamaları mesajdı’

Devletin herkesin üzerinde bir baskısı olduğunu belirten Türk, kendisinin kamuoyunda barıştan yana olan kişi olarak tanındığını ancak buna rağmen tutuklanmasının ise, “Devlet beni tutuklayarak, topluma, ‘sizin en makul olanınıza barıştan yana olanınızı da tutuklayabiliriz’ mesajı verdi. Durum kötü ama bizlerin barış ve diyalogdan başka bir seçeneğimiz yok. Bir arada yaşamaya muhtacız” diye kaydetti.

‘Umudunuzu kırmayın’

Belediyelere atanan kayyumlar tarafından çalışanların işine son verilmesine de değinen Türk, durumdan üzüntü duyduğunu belirterek, tüm işçilere ve ailelerine selamlarını gönderdi. Türk mesajını şöyle noktaladı: “Halkımıza dostlarımıza selamlarımı iletiyorum. Umudunuzu kırmayın. Demokrasinin, özgür geleceğin mücadelesi bedelsiz olmuyor bunu biliyoruz. Haklı bir mücadelemiz var. Bu vicdani ve ahlaki bir mücadeledir. Bu nedenle mücadelemize devam edeceğiz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here