MGK’de hedef Şengal

0
160

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığındaki 2016’nın son Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı 30 Kasım’da yapıldı. Toplantı sonrası yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, sivillerin üstüne bomba yağdıran Rusya, İran gibi ülkeler es geçilirken, Şengal’i IŞİD’den kurtaran, kadınları IŞİD’in köle pazarlarından kurtan Şengalli güçler hedef alındı.

Yaklaşık 6 saat süren MGK toplantısı sonrası yayınlanan bildiride Fırat Kalkanı Harekatı’nın temel hedefinin, “hudut güvenliğinin sağlanması, Türkiye’ye yönelik saldırıların önlenmesi, DEAŞ ve diğer terör örgütlerinin bölgeden tamamen temizlenmesi” olduğu kaydedildi ve “Suriye’nin toprak bütünlüğü esas olmak üzere kardeş Suriye halkının ve bölgedeki vatandaşlarımızın güvenliği için, PKK/PYD-YPG unsurlarının terör koridoru oluşturma hedeflerine izin verilmeyeceği vurgulanmıştır” denildi.

Halep için “Rejimin, hastaneler dahil, sivil hedefleri bombalamak suretiyle her yaştan pek çok masum insanın ölümüne sebep olduğu, bu durumun artık engellenmesi için derhal devreye girilmesi gereken bir ‘insanlık suçu’ halini aldığı belirtilmiştir. Halep’teki çatışmaların durdurulması ve şehre insani yardım ulaştırılması hususunda, Türkiye’nin de içinde bulunduğu girişimlerle ilgili Kurul’a bilgi sunulmuş, yaşanan insani dramın sona erdirilmesi için yürütülen her türlü çalışmanın desteklendiği kaydedilmiştir” ifadesi kullanıldı.

Musul, Tel Afer ve Şengal

Bildiride, devam eden Musul operasyonu hakkında Milli Güvenlik Kurulu’na bilgi sunulduğu aktarılarak, Musul ve Tel Afer başta olmak üzere bölgenin demografik yapısının muhakkak muhafaza edilmesi gerektiği belirtildi. Şengal (Sincar) için de “PKK/PYD-YPG ve diğer terör örgütlerinin Suriye’nin kuzeyi ile Irak’ın Sincar bölgesindeki yapılanmalarına, gerektiğinde her türlü imkana başvurulmak suretiyle kesinlikle müsaade edilmeyeceğinin kuvvetle vurgulandığı” belirtildi. ANKARA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here