‘90’lara mı döndük?’

0
186

Gazeteci Müjgan Ekin’den 45 gündür haber alınamıyor. Görgü tanıklarının anlatımına göre son olarak Ankara’da polislerce gözaltına alınan Ekin’in ailesi ‘Tekrar 90’lara mı döndük?’ sözleri ile isyan etti

KHK ile kapatılan Özgür Gün Tv çalışanı Müjgan Ekin’den 45 gündür haber alınamıyor. Görgü tanıklarının anlatımına göre Ekin gözaltına alındı, fakat ailenin Ankara Emniyeti ve savcılığına yaptığı hiçbir başvurudan sonuç çıkmadı. Baba Esat Ekin ise medyanın sessizliğine ve kamuoyunun oluşmamasına tepkili. Yetkililerden kendilerine hernagi bir cevabın gelmemesine de isyan eden baba Ekin, aile olarak Meclis önünde oturma eylemi yapacaklarını söyledi.

Sivil kişiler kim ?

Kızından haber alamadıktan sonra Ankara’ya giden baba Ekin, yaptığı araştırmalar sonucunda kızının arabasına bindiği taksi şoförü Sedat Çiftçi’ye ulaşmayı başardı. Müjgan Ekin olabileceğini söylediği müşterisi ile birlikte yolculuk yaptıkları esnada, ‘Ford Focus’ marka bir aracın kendilerini takip ettiğini söyleyen taksi şoförü, sonrasında ise önlerini kesen ‘Fiat Doblo’ marka bir araçtan inen ve polis kartını gösteren sivil kişilerin, araçtaki yolcuğu “canlı bomba” diye gözaltına aldığını anlattı. Baba Esat Ekin, elde ettiği bu bilgiler ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuru yaptı. 17 Kasım günü taksi şoförünün ifadesine başvurulup, açılan dosya Ankara Emniyet Müdürlüğü Kayıp Şahıslar Büro Amirliği’nden Terörle Mücadele Müdürlüğü’ne devredilse de aradan geçen zamana rağmen Müjgan’ın izine ulaşılamadı. Baba Ekin, “Devlet benim çocuğumu bulmak zorunda. Devlet diyorsa, ben bu ülkeyi yönetiyorum, o zaman bu çocuğu bulacak. Bulunmuyorsa, birinci derecede sorumlu devlettir” sözlerini kullandı.

Meclis önünde oturacağız

Kızı ile birlikte 12 çocuğu olduğunu ve hepsini bin bir zorlukla büyüttüğünü dile getiren baba Ekin, kızının bulunamaması halinde son çare olarak seslerini duyurmak için eşi ve çocuklarıyla birlikte Meclis önünde oturma eylemi yapacaklarını paylaştı. Ekin, “Tüm aileyi Ankara’ya getireceğim. Dolmuşun içine binip, Meclis’in önünde, kızım bulunana kadar bekleyeceğim” dedi. Yıllardır Amed’de yaşayan baba Ekin, 90’lı yıllardan bu yana ailesi ile birlikte “faili meçhul” cinayet ve gözaltında kaybetme olaylarına tanıklık ettiklerini aktardı.

‘Ülke cehenneme döndü’

Kızının da başına bir şey getirilebileceği kaygısıyla “Tekrar 90’lara mı döndük?” diyen baba Ekin, “Bu ülkeyi cehenneme çevirenler, 30 yıldır büyüttüğümüz çocuğu bir günde kaybettiler” dedi.

‘Karınca olsa bulunur’

İHD Amed Başkanı Raci Bilici ise “Müjgan Ekin’in ailesi Ankara’da genel merkezimize başvurduktan sonra biz de harekete geçtik. Ancak ailesi ikinci kez Diyarbakır Şubemize de başvuruda bulundu. Bu başvuruyla beraber bizim de kaygılarımız artmaya başladı. Ankara gibi bir yerde bir karınca bile kaybolsa yeri bulunabilir. İstihbarat, donatılmış teknoloji güvenliği ve ayriyeten alınan polisiye önlemlere rağmen, kaybedilen kişi her kim olursa olsun tespit edilebilir. Diyarbakır’a gelen Avrupa işkence raportörüne de bu olay ve buna benzer olayları anlattık” dedi.

Ailesi gözaltında sandı

Baba Ekin, kızının ortadan kaybolmasından 35 gün sonra olayı medya ve kamuoyuyla paylaşmasının nedenini ise şu sözlerle açıkladı: “Kızımın kaybolmasından hemen sonra İHD’ye başvuruda bulunsam da, ‘gözaltındadır’ diye düşündüm. 30 günlük gözaltı süresi uygulanıyor. Eğer bir şey çıkmaz, serbest kalırsa, hayatında sıkıntıya düşmesin diye basına haber vermedim. Böyle bir kaygım vardı.”

ANKARA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here