Kayapınar, Yenişehir ve Çelê Belediye eşbaşkanları tutuklandı

0
149

Amed’in merkez Yenişehir ve Kayapınar belediyelerine yapılan baskından sonra gözaltına alınan Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Ali Aydın ve Yenişehir Belediyesi Eşbaşkanı Selim Kurbanoğlu ile Çelê Belediye Eşbaşkanı Servet Tunç tutuklandı

Amed’in Demokratik Bölgeler Partili (DBP) Kayapınar ve Yenişehir belediyelerine dün yapılan baskının ardından gözaltına alınan Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Ali Aydın ve Yenişehir Belediyesi Eşbaşkanı Selim Kurbanoğlu emniyetteki işlemlerinin ardından Diyarbakır Adliyesi’ne getirildi. Savcılık tarafından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen Aydın ve Kurbanoğlu “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı.

Belediye çalışmaları suç sayıldı

Aydın hakkında 2016 yılında başlatılan soruşturma için savcılık gizlilik kararı aldı. Savcılık ve hakimlik sorgularında Aydın’ın 2009 yılından beri katıldığı basın açıklamaları, yaptığı siyasi parti faaliyetleri, belediye çalışmaları suçlama konusu yapıldı. Soruşturma dosyasında Aydın ve Kurbanoğlu hakkında 2 gizli tanık ifadesi de yer alıyor. Gizli tanık ifadelerine dayanarak tutuklama kararı veren hakimlik, Aydın’ın kent meclisinin toplamasını delil olarak gösterdi.

Çelê Belediye Eşbaşkanı tutuklandı

Colemêrg’in (Hakkari) Çelê (Çukurca) ilçesinde de 3 Aralık’ta yapılan eş zamanlı operasyon ile gözaltına alına 9 kişiden Çelê Belediye Eşbaşkanı Servet Tunç tutuklandı. İlçe Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından adliyeye getirilen Tunç, savcılık ifadesinden sonra “örgüt üyeliği” iddiasıyla sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

Eşbaşkan Duman hala gözaltında

Eşbaşkan Tunç, Hakkari Kapalı Cezaevi’ne gönderilirken, bir diğer Belediye Eşbaşkanı Hilal Duman, Belediye Başkan Yardımcısı Hidir Demiroğlu, eski belediye başkanı Mehmet Kanar, HDP İlçe Eşbaşkanı Cumhur Erdemir, Ferhem Akgüz, Osman Kanar, Kazım Tekinalp ve Remzi Kanat’ın emniyetteki işlemleri ise devam ediyor.

AMED / COLEMÊRG

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here