Süreç bozulunca her şey ‘suç’ oldu

0
151

HDP’ye dönük saldırı ve tutuklama operasyonları sonrası milletvekilleri hakkında hazırlanan skandal iddianamelerle siyasetçilerin neredeyse tüm faaliyetleri ‘suç’ sayıldı. Tutuklu vekiller Baluken ve Yüksekdağ da dün aynı gerekçeyle hakim karşısındaydı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eşbaşkanları ve milletvekillerine dönük tutuklama operasyonlarının ardından milletvekilleri hakkında yaptıkları parti çalışmalarından dolayı iddianameler hazırlanmaya devam ediyor. İddianamelerde HDP’li vekillerin neredeyse tüm konuşmaları ve parti faaliyetleri suç sayılırken, katıldıkları etkinlik ve yaptıkları konuşmalar da ‘delil’ olarak gösterildi.
Yaptığı konuşmalar ve katıldığı etkinlikler için hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddiname hazırlanan HDP Ankara Milletvekili ve İmralı Heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder için 40 yıl 6 aya hapis cezası istendi. Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede Önder, “örgüt üyesi olmak”, üç defa “örgüt propagandası yapmak” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” ile suçlanıyor. 86 sayfalık iddianamenin bölümünde Önder’in katıldığı açıklamalar, yaptığı konuşmalar, çözüm sürecinde yaptığı bütün faaliyetler “suç” sayıldı.

Fotoğraf çekmek ‘suç’

Önder’in “demokratik çözüm süreci” döneminde devlet yetkililerinin bilgisi dahilinde 2013 yılında Kandil’de görüştüğü KCK yöneticileriyle çektiği ve basına yansıyan fotoğraflarla ilgili Bursa’da yaşayan bir yurttaşın yaptığı şikayete yer verilen iddianamede, şu ifadelere yer verildi: “Sözcü gazetesinin haberi ve şüpheliye isnat edilen terör örgütü yöneticileriyle bir arada bulunarak fotoğraf çektirmesi değerlendirildiğinden şüphelinin cebir, şiddet olgusunu meşru gösterecek nitelikte örgütün propagandasını yaptığı hususunda herhangi bir tereddüt bulunmamaktadır.” Yine Önder’in 2016 Amed Newrozu’nda yaptığı konuşmalar da iddianamede yer alan “suç”lar arasında.

Cenazeye katılmak ‘suç’

Ankara’da 10 Ekim Barış Mitingi’ndeki katliamın ardından katıldığı cenaze için hakkında Adana 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılan tutuklu HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, SEGBİS ile savunma yaptı. Yüksekdağ ifadesinde, “Ancak darbenin hüküm sürdüğü ülkelerde milletvekilleri tutukludur, bu bir utanç tablosudur. Esas yargılanması gereken, benim 10 Ekim Katliamı’ndan sonra sarf ettiğim sözler değildir. Esas yargılanması gereken bu katliamın sorumlularıdır” dedi. “Barış isteyenlerin cenazesine katıldık diye tutuklandık” diyen Yüksekdağ, “10 Ekim yargılamasında sanıklar çok açık itiraflarda bulundu. Ben bu söylenenleri bir yıl önce söylediğim için yargılanıyorum” dedi.

Konuşmak ‘suç’

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Wêranşar’da (Virenşehir) yaptığı bir konuşmadan dolayı açılan dava için tutulduğu Edirne Cezaevi’nden SEGBİS yoluyla hakim karşısına çıktı. HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, duruşmanın ardından yaptığı konuşmada, “Dosyalara bakıyoruz, aslı astarı yok. Üstelik bu fezlekeyi düzenleyen savcıların çoğu ya ihraç edilmiş ya cezaevindeler” dedi.

8 Mart’a katılmak ‘suç’

Katıldığı etkinlikler ve yaptığı konuşmalar suç” sayılarak hakkında iddiname hazırlanan bir diğer isim de HDP Wan Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan oldu. Özgökçe hakkında Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmayla ilgili yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. Hazırlanan iddianamede, Özgökçe’nin konuşmalarında “şiddet eylemlerini övdüğü”, “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Mitinge katılmak ‘suç’

Yürütülen soruşturmalar kapsamında hakkında iddianame hazırlanan HDP Amed Milletvekili Ziya Pir için Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede “örgüte üye olma”, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” iddialarıyla 33 yıla kadar hapis isteniyor. İddianamede Pir’in katıldığı eylem ve etkinliklerde “PKK ve KCK Sözleşmesi” çerçevesinde açıklama yaptığı ve sosyal medyada bazı paylaşımlarda bulunduğu iddia edildi. Pir’in 2015 yılında Amed’de katıldığı 6 basın açıklaması, miting ve eylemde yaptığı konuşma ile “halkı kin ve düşmanlığa tahrik”, “örgüt propagandası” suçunu işlediği ileri sürülerek, cezalandırılması istendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here