Venedik Komisyonu’ndan OHAL UYARISI

0
163

15 Temmuz’dan bu yana Türkiye’de yaşananlarla ilgili hukuki temeli oluşturacak olan Venedik Komisyonu, OHAL boyunca alınan kararlara, uygulamalara dair görüşünü belirledi. Venedik Komisyonu, Türkiye’nin olağanüstü hal ilan etmek için yeterince nedeni olduğunu belirtirken, alınan tedbirlerde çok ileri gittiğini söyledi. Komisyon, daha önce kanun hükmünde kararnamelerle ilgili yapılan başvuruyu reddeden Anayasa Mahkemesi’nin, yargı denetimi yetkisi olması gerektiği görüşünü iletti. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi İzleme Komitesi’nin talebi üzerine Venedik Komisyonu görüşünü sundu. İşte bundan sonra başta AİHM olmak üzere, 15 Temmuz kalkışmasının ardından başlatılan yargı sürecine damgasını vuracakbazı görüşler:

* Türk yetkililer “tehlikeli silahlı bir komplo” ile karşı karşıya kalmıştır ve olağanüstü hal ilan etmek için “yeterince sebebi” vardır ama hükümet tarafından alınan önlemler Türkiye Anayasası’nın ve uluslararası hukukun izin verdiğinin çok ötesine geçmiştir.

* Komisyon, Anayasa Mahkemesi’nin OHAL KHK’lerini ele alma gücüyle ilgili belirsizlikten endişelidir. AYM ele almalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here