Hüda Kaya: Gelin savaşa karşı barış hamlesini başlatalım

0
184

HDP İstanbul İl Örgütü, sabah saatlerinde partilerine ve DBP’ye yönelik yapılan baskınları protesto etti. Milletvekili Hüda Kaya, HDP’nin yıllardır baskı altında olduğunu hatırlatarak, “Gelin savaş hamlesine karşı barış hamlesi başlatalım” çağrısında bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, Beşiktaş’ta önceki gün çoğunluğu polis 44 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırının ardından partilerine ve Demokratik Bölgeler Partisi’ne (DBP) yönelik operasyonları protesto etmek amacıyla basın açıklaması yapmak istedi.

Ancak, HDP İl binasına çıkan tüm yolların çevik kuvvet ekiplerince ablukaya alınması sonucu bina önünde basın açıklaması yapılmasına izin verilmedi. Bunun üzerine açıklama il binasında yapıldı. “Siyasi soykırım operasyonlarını kınıyoruz” pankartının açıldığı açıklamaya HDP bileşenleri olan partiler, Milletvekili Hüda Kaya ve çok sayıda yurttaş katıldı.

“Geldik yoktunuz” yazılaması ile eşyaların dağıtıldığı odada basın açıklaması gerçekleştirildi.

HDP İstanbul İl Örgütü adına Yılmaz Yücel yaptığı konuşmada, yaşananları “siyasi soykırım” olarak nitelendirerek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun intikam çağrıları ardından bu operasyonların gerçekleştirildiğini hatırlattı. Yücel, gözaltına alınanların bir an evvel serbest bırakılmasını isteyerek, “Tehditvari yazılarla HDP’yi teslim alamayacaklar. Vardık, var olacağız. ‘Tekrar geleceğiz’ yazmışlar, geldikleri zaman görecekleri topluluk barış isteyen bizler olacağız” diye konuştu.

‘TESLİM OLMAYACAĞIZ’

HDP PM üyesi Cafer Çelik ise, yaşananları “hukuksuzluk” olarak ifade edip, yapılan katliamların üstünün kapatılmaya çalışıldığını söyledi. Operasyonların 7 Haziran’la başladığını vurgulayan Çelik, “Seni başkan yaptırmayacağız’ dedik o dönemde. Bu operasyonların sebebi bu. Fakat yine söylüyoruz, ‘seni başkan yaptırmayacağız.’ Dinden imandan bahsedenler dinsel içerikli kitapları yerlere atmışlar. Ne yaparlarsa yapsınlar 100 yıldır diz çökmedik. Bu zulmü hep beraber bertaraf edecek teslim olmayacağız” diye konuştu.

‘ARAMA ADI ALTINDA TALAN YAPILDI’

Özgürlükçü Hukukçular Platformu’ndan (ÖHP) avukat Sinan Zincir de operasyonların hukuksuz bir şekilde gerçekleştiğine dikkat çekerek, “Kendi çözemedikleri sorunlara fail aramaya çalışıyorlar. Arama adı altında talan yapıldı. Hukuk ortadan kaldırılmış ayaklar altına alınmıştır” dedi. Zincir, gözaltına alınan siyasilere 5 gün avukat görüş kısıtlılığı getirildiğini de aktardı. Yeni gözaltı haberlerinin geldiğini belirten Zincir, bunun operasyonların devam edeceği anlamına geldiğini söyledi. Operasyonların “intikam” mantığıyla yapıldığına dikkat çeken Zincir, “Devletler intikam almaz, mafya değildir devlet. Mafyatik devlet aklının ortaya koyduğu ürünün sonucudur bu” diye tepki gösterdi.

‘SAVAŞ HAMLESİNE KARŞI BARIŞ HAMLESİ BAŞLATALIM’

Son olarak konuşan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ise, dağıtılmış kütüphaneyi göstererek manzaranın tarihe geçtiğini belirtti. Kaya, devamında yaşanan operasyonlarına şu sözlerle tepki gösterdi: “Savaşın politikasına teslim olmuş bir yönetimle karşı karşıyayız. Halka yıllardır nefret empoze ediyor nefret ekiyor, nefret biçiyorlar ve utanmadan bu kanın sorumlusu olarak hayatlarında barıştan başka derdi olmayan HDP’yi gösteriyorlar. Sorumlu olanlar, bunların hesabını verecek olanlar savaş politikalarıyla barışı hain ilan edenlerdir. Bu kanın sebebi olanlar savaşı katliamı kanı tek seçenek olarak ortaya koyanlar bunun hesabını er geç verecekler. Ölümlerden beslenenler; halkın huzurunu istiyorlarsa gerçekten samimilerse barışı istiyorlarsa bunu 24 saat içinde sağlayacak pozisyondalar. Bütün halkımızın talebini haykırıyorum. HDPli olmayan ama katliam istemeyenler gelin büyük bir savaş hamlesine karşı büyük bir barış hamlesi başlatalım. Barış isteyenler hain ilan edilmiş durumda. Savaşa ve savaş entrikalarına teslim olmayacağız. Ekranlarda gece gündüz kandan beslenen hainler, ‘vatan millet Sakarya’ diye diye ‘bayrak devlet millet’ diye diye sahte kutsallarla halka nefret empoze ediyorlar. Kuran’a İslam’a vicdana göre kutsal olanlar Allah’ın isimleridir, barıştır haktır, adalettir, sevgidir. Bir tarafta barışı mahkum etmeye çalışanlar bir tarafta canıyla kanıyla barışa sahip çıkmaya çalışan hak taraftarlarıdırlar. Bu manzaralar bizi yıldıramayacak, barış demeye devam edeceğiz.”

Açıklama yapılan konuşmalar ardından son buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here