HDP Milletvekili Önlü serbest bırakıldı

0
107

Hakkında ‘zorla getirilme’ kararı gerekçesiyle Esenboğa Havaalanı’nda gözaltına alınan HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, serbest bırakıldı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Milletvekili Alican Önlü, Ankara Esenboğa Havaalanı’nda gözaltına alındı. Bir programı için uçakla Ankara’dan Xarpêt’e (Elazığ) giden Önlü, uçağın hava muhalefetinden dolayı Ankara’ya geri dönmesinin ardından geri geldiği havaalanı çıkışında gözaltına alındığı öğrenildi

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen “KCK Ana Davası”nda yargılanan ancak milletvekili seçildikleri için dava dosyaları ayrılan HDP’li 8 milletvekiline verilen “zorla getirme” kararının ardından dün Ankara’da gözaltına alınan HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, Amed’de getirildi. Bir süre Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan Önlü, adliyeye götürüldü.

 

Ankara’da gözaltına alınarak Amed’de getirilen HDP Milletvekili Alican Önlü, mahkeme işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

‘Kötü muamele ile karşı karşıyayız’

HDP’den konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle:

Dersim Milletvekili Alican Önlü’nün gözaltına alınması üzerine Meclis’te devam eden bütçe görüşmelerinin dünkü bölümünden çekilme ve konuşmalarını yapmama kararı alan HDP’nin Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Meclis Genel Kurulu’nda Önlü’nün gözaltına alınmasıyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı: “Dersim Milletvekilimiz Alican Önlü, hukuksuz bir şekilde, belge dahi gösterilmeden gözaltına alındı. Anlamsız ve kötü bir polis muamelesiyle karşılaştı. Önlü’nün, Elazığ’a gitmek üzere bindiği uçak hava muhalefeti nedeniyle Ankara’ya dönüyor. Polisten alıkonulmasıyla ilgili belge istiyor. Ama ‘Hiçbir belge ibraz etmeyeceğiz ve sizi alacağız’ gibi bir muameleyle karşılaşıyor. Vekilimiz şu anda gözaltında. Yoldan geçen sıradan bir yurttaşa dahi işlem yapmak isteyen polis kimliğini belgelemek, gerekçe sunmak zorundadır. Bu hukuk dışı yöntemler günlük işleyiş haline geldi. İktidar da herhalde bu uygulamalarla refah düzeyi yüksek, yaşanabilir demokratik bir ülke yaratabileceği yanlış algısını taşıyor. Memleketteki bütün sorunları HDP’ye dönük antidemokratik uygulamalarla çözmeye çalışan bir iktidarla karşı karşıyayız. Eğer bu ülke demokratikleşecek, ekonomik göstergeler düzelecekse hepimiz alınmaya hazırız. Yargının, hukukun, kamu güvenliğinin kantarının ayarı bu iktidar tarafından bozuldu. Ayarı bozulan kantar, bir gün gelir kantarın ayarını bozanları da yargılar. Tüm bunları bize geri adım attırma uygulaması olarak görülüyorsa çok yanılıyorsunuz. Bu hukuk dışı işleme karşı netice almak için bugünkü genel kurul konuşmalarından feragat ediyoruz.”

İSTANBUL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here