Hezimetten ‘zafer’ çıkarma çabası

  0
  195

  Türkiye’nin Halep’te desteklediği grupları satışını gizlemek için yoğun çaba sarf eden Türk medyası, bir yandan “ağlama seansları” düzenlerken; diğer yandan da Halep hezimetinden Türkiye’nin başarı hanesine bir şeyler eklemenin telaşına düştü.

  Anadolu Ajansı (AA) kaynaklı haberlerde bir yandan “Halep’te büyük bir katliam yaşandığı” ve “İdlib’e tahliye edilen kişilerin Türkiye’ye minnettar olduğu” tezi; diğer yandan da “Türkiye’nin tahliyenin garantör ülkesi olmasını (!)” bir zafermiş gibi gösterme tezi işleniyor.
  AA’nın “Tahliye konvoyundakiler muhalif bölgeye ulaşmanın sevincini yaşadı” ve “Tahliye edilen Haleplilerden Türkiye’ye teşekkür” başlıklı haberlerinde Halep’in tek derdinin “tahliye” olduğu şeklinde bir algı oluşturulmaya çalışılması dikkat çekti.

  Öte yandan gazetelerin dünkü manşetleri ise evlere şenlikti! İşbölümü yapan gazetelerin bir kısmı “Halep’te katliam olduğu” tezini işlerken; bir kısmı da Türkiye’nin son 5 yıldır desteklediği grupları Rusya ile anlaştıktan sonra satmasını “başarı” olarak işlemeye çalıştı. Bazı gazeteler ise Rusya’ya söz seylememek için öfekesini İran’a kustu.

  Doğan Medya’nın Hürriyet’i “Hayat seferi”, havuzun Sabah’ı “Türkiye’den büyük insanlık operasyonu” ve Ciner’in Habertürk’ü “Umut koridoru” manşetleriyle Türkiye ile Rusya’nın “ortak başarısı” tezini işledi.

  Demirören’in Milliyet’i “İçim kan ağlıyor” ve havuzun Yenişafak’ı “Canilik bu” manşetleriyle “timsah gözyaşları”na boğulurken; havuz medyasının organlarından Star, “Yaşam koridoruna Acem ateşi” ile Türkiye gazetesi ise “Kanlı tahliye” manşetleriyle okları İran’a yöneltmeye çalıştı.

  HABER MERKEZİ

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here