Fikri Sağlar: Sizin kalemşorlarınız olmayan gazeteciler hapse atılmaya mahkum mu?

0
132

 

“Tam demokratik laik Türkiye için mücadelemize devam edeceğiz. Baskılara boyun eğmeyeceğiz! Muhalif olan gazeteciler susturulurken, içeri atılırken havuz medyasının silahşorları cirit atmaya devam ediyor” diyen CHP Milletvekili Fikri Sağlar Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Sağlar, önergesinde şunları belirtti:               

  25 Aralık gecesi düzenlenen operasyonlarda BirGün Gazetesi idari sorumlusu Mahir Kanaat, eski Diken internet sitesi editörü Tunca Öğreten ve DİHABER Diyarbakır Büro Şefi Ömer Çelik ile muhabir Metin Yoksu gözaltına alınmıştır. Yoksu ve Çelik’in eş zamanlı baskınlarla gözaltına alındığı basına yansımıştır.

Maltepe’deki evi basılarak ters kelepçe takılıp gözaltına alınan BirGün Gazetesi çalışanlarından Mahir Kanaat, gözaltında tutulduğu Vatan Emniyeti’nde avukatlarıyla dahi görüştürülmediği öne sürülmüştür. Ülkemizde IŞİD’ciler, DAEŞ’ciler, kimliksiz Suriyeliler cirit atarken, basın mensuplarının suçlanması ve içeri atılması kamuoyu vicdanını sızlatmaktadır.

Uluslararası örgütler Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) ve Gazetecileri Koruma Komitesi’ne (CPJ) göre, 2016 yılında Türkiye, dünyada basına en fazla baskının yapıldığı ülke olmuştur. RSF’nin Türkiye’deki temsilcisi Erol Önderoğlu’nun ifadesiyle, “Türkiye iki yıl sonra bir kez daha dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi olmuştur.”

148 gazeteci hapishaneye atıldı. 1700’e yakın medya organı kapatıldı, binlerce medya çalışanı ve gazeteci işsiz kalmıştır. Örgütün bu yılki Dünya Basın Özgürlüğü raporunda iki sıra daha gerileyen Türkiye, 180 ülke arasında 151’inci sırada düşmüştür. Önünde Tacikistan, arkasında Demokratik Kongo Cumhuriyeti vardır! Türkiye bu utançla yaşamaya mahkûm edilemez!

Bu çerçevede:

1)      Tutuklanan gazetecilerin tutuklandığı tarih ve gazetecilere atfedilen suçlar nelerdir?

2)      Hükümlü kaç gazeteci vardır? Hükümlü olan gazetecilerin suçları nelerdir?

3)      Neden özgür basın istemiyorsunuz? Gerçeklerin ortaya çıkacak olması sizleri tedirgin mi ediyor?

4)      Sizin kalemşorlarınız olmayan gazeteciler hapse atılmaya mahkum mudur?

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here