Sinemacılar barış talebinde ısrarcı!

0
152

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza atan akademisyenlere destek verdikleri için haklarında soruşturma başlatılan sinemacılar, barıştan yana olacaklarını ve barış demeye devam edeceklerini dile getirdi.

Barış İçin Akademisyenlerin, devletin bölgedeki operasyonlarına tepki göstermek amacıyla 11 Ocak 2016’da ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ başlığıyla yayımlanan bildirisine destek veren 433 sinemacı hakkında, ‘Suçu ve suçluyu övmek’ iddiasıyla geçtiğimiz günlerde soruşturma başlatıldı. Açılan soruşturmaya tepki gösteren sinemacılar, barış demeye devam edeceklerini söyledi.

Haklarında açılan soruşturmayı ‘tuhaf’ olarak tanımlayan Yönetmen Melek Özman, “Neyin soruşturulduğunu anlamak güç, biz ‘Ama’sız, fakat’sız barış dedik, demeye devam edeceğiz elbet, bu suça ortak olmayacağız” dedi.

Yönetmen Ezel Akay ise “Ortada bir suç olmadığı gibi ‘suçu’ övmek gibi bir fiilde mümkün değil. Bizim de bunlarla hiçbir alakamız yok. Barış istemenin suç olması kadar saçma bir şey olamaz” diye konuştu. O kadar çok insanın ifadesinin alınmasının vakit alacağını belirten Akay, “Umarız şunlar arasından üç beş tane seçelim de ‘tutuklayalım’ demezler. Hukuken de mümkünmüş gibi görünmüyor” diye kaydetti.

‘YAŞAMI SAVUNMAK NE ZAMAN SUÇ OLDU’

Haklarında soruşturma açıldığına ilişkin ellerine bir tebligatın henüz geçmediğini belirten belgesel Yönetmeni Ada Ayşe İmamoğlu da, “Meslek birliklerimize iletilen bir yazı var. ‘Suçu ve suçluyu övmek’ gibi bir cümle var. Barıştan yana olmak, yaşamı savunmak ne zaman suç oldu? Kaldı ki bizler sinemacılarız. Bizim görevimiz bütün yangın yerlerinde yaşamı yüceltmek ve savunmaktır. Yaşamı savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Öte yandan hakkında soruşturma açılan sinemacıların önümüzdeki günlerde bir araya gelerek, neler yapılabileceğine dair görüşmesi bekleniyor. (DİHABER)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here